19. června 2012 9:36, aktualizováno  15:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF navýšil úvěrové zdroje na 456 miliard dolarů

Christine Lagerdeová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Christine Lagerdeová | foto: Reuters

LOS CABOS (MEXIKO) Nové úvěrové zdroje Mezinárodního měnového fondu pro pomoc proti krizím ve světě a zejména v Evropě se zvýšily na 456 miliard dolarů (9,2 bilionu Kč). Celková úvěrová kapacita fondu tím stoupla na téměř dvojnásobek.

Uvedla to v prohlášení zveřejněném při summitu zemí G20 výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová poté, co v pondělí konkrétní částky slíbilo 12 zemí, včetně skupiny BRICS, tedy Číny, Brazílie, Ruska, Indie a Jihoafrické republiky.

V dubnu členové skupiny G20 a další členské země MMF včetně České republiky slíbily MMF poskytnout nejméně 430 miliard USD. Nové zdroje použije fond pro boj s dopady dluhové krize v eurozóně na globální ekonomiku.

ČTĚTE TAKÉ:

"Tyto zdroje budou k dispozici k předcházení krizí a jejich řešení a pokrytí potenciálních finančních potřeb všech členů MMF," uvedla Lagardeová. "Budou čerpány pouze tehdy, pokud budou potřebné jako druhá linie obrany," řekla na summitu v mexickém letovisku Los Cabos.

Čína v noci na dnešek potvrdila, že poskytne MMF 43 miliard USD. Rusko oznámilo, že dodá deset miliard dolarů, stejně jako Indie, Brazílie a Mexiko, Jihoafrická republika přispěje dvěma miliardami dolarů. "Naši výzvu vyslyšely země velké i malé a připojí se možná i další," řekla Lagardeová.

Skupina BRICS podmiňovala svou účast na zvýšení zdrojů MMF slibem rychlé realizace dlouho odkládaných reforem hlasovacích jeho kvót, které jím zajistí větší slovo v rozhodování instituce. Agentura Reuters uvedla, že skupina G20 se v prohlášení zaváže, že uskuteční reformy dohodnuté v roce 2010 v plném rozsahu do letošního října. Podle prohlášení, jehož návrh má agentura k dispozici, mají reformy hlasování "zásadní význam pro posílení legitimity, významu a účinnosti MMF".

Pětice zemí BRICS se podílí 43 procenty na světové populaci a 18 procenty na globální ekonomické produkci. Její úhrnné finanční rezervy dosahují čtyř bilionů dolarů a největší podíl na nich má Čína.

Zdroje se navýší kvůli Itálii a Španělsku

Česká vláda letos rozhodla, že z devizových rezerv České národní banky poskytne MMF půjčku 1,5 miliardy eur. ČNB si za souhlas s půjčkou vymínila poskytnutí vládní záruky za tento úvěr i za půjčku zhruba jedné miliardy eur z roku 2009. Z velkých zemí odmítly přispět USA a Kanada.

Potřebu zvýšit zdroje MMF ukázaly problémy Španělska a Itálie, kterým hrozí dluhová krize, což vyvolává otřesy na finančních trzích. G20 ale zdůrazňuje, že nové zdroje nejsou určeny výlučně pro eurozónu, kde již od MMF dostaly pomoc dvakrát Řecko, a dále Irsko a Portugalsko.

ČTK, Lidovky.cz

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.