14. října 2011 15:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF nemá na Řecko peníze. Pomůžou rozvojové země?

Řecká dluhová krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecká dluhová krize | foto: Shutterstock

PAŘÍŽ/PRAHA Mezinárodní měnový fond (MMF) bude možná potřebovat finanční injekci až 350 miliard dolarů (asi 6,3 bilionu Kč), aby byl schopen účinně pomoci Řecku.

Řekl to zdroj ze skupiny G20, jehož citovala agentura Reuters. Případná rekapitalizace MMF podle zdroje nebude součástí krizového plánu, který se kvůli prohlubující se dluhové krizi ještě tento měsíc chystá předložit eurozóna.

ČTĚTE TAKÉ:

Zdroj o zvažované podpoře MMF hovořil před zahájením dvoudenní schůzky ministrů financí G20, která dnes začíná v Paříži. Finanční injekci pro MMF jsou nakloněny klíčové rozvojové země souhrnně označované jako BRICS, tedy Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika.

Některé zdroje už tento týden avizovaly, že k takovému kroku je připravena Indie a námitky údajně nemá ani Čína s Brazílií.

Zdroj z G20 také řekl, že mezi zvažovanými možnostmi, jak podpořit boj s dluhovou krizí, jsou i dvoustranné půjčky. Uvažuje se také o mimořádných nástrojích, které by vznikly výhradně pro účely řešení krize. Tyto nástroje se označují jako SPV (Special Purchase Vehicles) nebo NPA (Note Purchase Agreements).

ČTK, Lidovky.cz