6. ledna 2013 8:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko netone, záchrana pokračuje, míní Lagardeová

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

LISABON Podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové Portugalsko nepotřebuje restrukturalizaci státního dluhu, dohodnutý záchranný program naopak postupuje podle plánu. Ta zároveň věří, že Portugalsko nepůjde cestou Řecka a neskončí ve spirále hospodářské recese.

"To vůbec nepřipadá v úvahu," řekla Lagardeová v portugalskému týdeníku Expresso na dotaz, zda by mohlo být Portugalsko nuceno restrukturalizovat státní dluh. "Portugalské úřady jsou odhodlány udělat vše potřebné, aby dokončily program (pomoci), a země tak opět získala přístup na (dluhopisové) trhy," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie a MMF poskytly Portugalsku v roce 2011 záchranný úvěr 78 miliard eur (asi dva biliony Kč). Věřitelé využití peněz pravidelně sledují a několikrát již uvedli, že s plněním podmínek čerpání úvěru jsou spokojeni.

Portugalsko nyní prochází nejhlubší hospodářskou recesí od 70. let minulého století. Ovšem díky tomu, že plní podmínky pomoci, věřitelé zemi loni zmírnili původní plán snižování rozpočtového deficitu. Lisabon totiž kvůli recesi není schopen vybrat tolik na daních.

Mise mezinárodních věřitelů loni na podzim v Lisabonu zkoumala, jak země pokračuje v plnění podmínek. Na základě závěrů těchto prověrek se rozhodne, zda může Portugalsko čerpat i další tranši pomoci. Lagardeová se domnívá, že tomu nic nestojí v cestě.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!