Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko netone, záchrana pokračuje, míní Lagardeová

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

LISABON Podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové Portugalsko nepotřebuje restrukturalizaci státního dluhu, dohodnutý záchranný program naopak postupuje podle plánu. Ta zároveň věří, že Portugalsko nepůjde cestou Řecka a neskončí ve spirále hospodářské recese.

"To vůbec nepřipadá v úvahu," řekla Lagardeová v portugalskému týdeníku Expresso na dotaz, zda by mohlo být Portugalsko nuceno restrukturalizovat státní dluh. "Portugalské úřady jsou odhodlány udělat vše potřebné, aby dokončily program (pomoci), a země tak opět získala přístup na (dluhopisové) trhy," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie a MMF poskytly Portugalsku v roce 2011 záchranný úvěr 78 miliard eur (asi dva biliony Kč). Věřitelé využití peněz pravidelně sledují a několikrát již uvedli, že s plněním podmínek čerpání úvěru jsou spokojeni.

Portugalsko nyní prochází nejhlubší hospodářskou recesí od 70. let minulého století. Ovšem díky tomu, že plní podmínky pomoci, věřitelé zemi loni zmírnili původní plán snižování rozpočtového deficitu. Lisabon totiž kvůli recesi není schopen vybrat tolik na daních.

Mise mezinárodních věřitelů loni na podzim v Lisabonu zkoumala, jak země pokračuje v plnění podmínek. Na základě závěrů těchto prověrek se rozhodne, zda může Portugalsko čerpat i další tranši pomoci. Lagardeová se domnívá, že tomu nic nestojí v cestě.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Zemědělství. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Zemědělství. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Zemědělství. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

R. Langer Inu, věřit může... 11:53 7.1.2013