6. ledna 2013 8:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Portugalsko netone, záchrana pokračuje, míní Lagardeová

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

LISABON Podle šéfky Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeové Portugalsko nepotřebuje restrukturalizaci státního dluhu, dohodnutý záchranný program naopak postupuje podle plánu. Ta zároveň věří, že Portugalsko nepůjde cestou Řecka a neskončí ve spirále hospodářské recese.

"To vůbec nepřipadá v úvahu," řekla Lagardeová v portugalskému týdeníku Expresso na dotaz, zda by mohlo být Portugalsko nuceno restrukturalizovat státní dluh. "Portugalské úřady jsou odhodlány udělat vše potřebné, aby dokončily program (pomoci), a země tak opět získala přístup na (dluhopisové) trhy," dodala.

ČTĚTE TAKÉ:

Evropská unie a MMF poskytly Portugalsku v roce 2011 záchranný úvěr 78 miliard eur (asi dva biliony Kč). Věřitelé využití peněz pravidelně sledují a několikrát již uvedli, že s plněním podmínek čerpání úvěru jsou spokojeni.

Portugalsko nyní prochází nejhlubší hospodářskou recesí od 70. let minulého století. Ovšem díky tomu, že plní podmínky pomoci, věřitelé zemi loni zmírnili původní plán snižování rozpočtového deficitu. Lisabon totiž kvůli recesi není schopen vybrat tolik na daních.

Mise mezinárodních věřitelů loni na podzim v Lisabonu zkoumala, jak země pokračuje v plnění podmínek. Na základě závěrů těchto prověrek se rozhodne, zda může Portugalsko čerpat i další tranši pomoci. Lagardeová se domnívá, že tomu nic nestojí v cestě.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...