23. března 2013 8:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF pošle téměř miliardu eur jako pomoc do Irska

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond (MMF) v pátek schválil vyplacení další části dohodnuté úvěrové pomoci Irsku, tentokrát ve výši 970 milionů eur (24,9 miliardy Kč). Jde o již devátou tranši pro ostrovní zemi, kterou měl úvěrový program pomoci zachránit před bankrotem.

Dublin od MMF dostal již zhruba 22,6 miliardy eur (581 miliard Kč). Irsko zažilo ke konci minulého desetiletí kvůli krachu realitní bubliny těžkou bankovní krizi a sanace bank vedla k neúnosným rozpočtovým deficitům a prudkému růstu státního dluhu.

Země se v listopadu 2010 dohodla na úvěrové pomoci s EU a MMF v celkové hodnotě 85 miliard eur (2,1 bilionu Kč) a její podmínky se jí dařilo plnit. Irsko se loni zařadilo mezi nejrychleji rostoucí ekonomiky eurozóny, která se snaží vybřednout z dluhové krize.

ČTĚTE DÁLE:

Země minulý týden prodala investorům své první desetileté dluhopisy a pokročila tak na cestě k úplnému návratu na kapitálové trhy. MMF v prohlášení uvedl, že Irsko pokračovalo v zavádění tvrdých reforem.

"Reálný hrubý domácí produkt se v roce 2012 zvýšil o 0,9 procenta a zaměstnanost během roku mírně rostla," oznámil MMF. Upozornil však na "zvýšenou" míru nezaměstnanosti v Irsku, která činí 14,2 procenta, a na skutečnost, že některé úvěry nadále představují "problémy".

Lidovky.cz, ČTK