11. října 2014 22:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Hospodářský růst je třeba rázně podpořit, zní z MMF

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitelka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová | foto: ČTK

WASHINGTON Oživení světové ekonomiky stále pokračuje, čelí však zvýšeným rizikům a je slabší, než se předpokládalo. Proto je zapotřebí podpořit hospodářský růst ráznými opatřeními. Uvedl to v dnešním komuniké Mezinárodní měnový a finanční výbor (IMFC), který určuje strategii Mezinárodního měnového fondu (MMF).

„Jsme odhodláni zvýšit potenciální růst a vytvořit silnější, udržitelnější a vyváženější světovou ekonomiku s dostatkem pracovních míst,“ píše se v komuniké. Vlády by nyní podle IMFC neměly podkopávat hospodářský růst příliš dramatickými úspornými opatřeními.

Nejistá eurozóna

„Řada zemí čelí vyhlídkám na nízký či zpomalující růst nadále provázený nepřijatelně vysokou nezaměstnaností,“ varoval výbor. Vyjádřil rovněž znepokojení ohledně sociálních a ekonomických důsledků epidemie smrtícího onemocnění ebola.

V některých vyspělých ekonomikách, zejména ve Spojených státech a Británii, je nyní podle IMFC hospodářské oživení v plném proudu. V Japonsku je však oživení pouze „mírné“ a v eurozóně „nejisté“, píše se v komuniké.

Americký ministr financí Jack Lew dnes na zasedání MMF vyzval vlády v Evropě, Japonsku a Číně k větší podpoře hospodářského růstu. „Evropští představitelé by se měli zaměřit na přehodnocení politiky, jež by řešilo přetrvávající slabost poptávky,“ uvedl ministr. Dodal, že růst japonské ekonomiky zřejmě zůstane v letošním i příštím roce slabý, a poukázal na rostoucí hrozby pro čínské hospodářství.

Čtyřprocentní hrozba recese

Fond tento týden snížil odhad letošního růstu světové ekonomiky na 3,3 procenta z dříve předpokládaných 3,4 procenta. Růstovou prognózu na příští rok zhoršil o 0,2 procentního bodu na 3,8 procenta.

MMF snížil rovněž hospodářský výhled samotné eurozóny. Upozornil, že existuje třicetiprocentní pravděpodobnost, že se eurozóna v příštím roce dostane do deflace, a téměř čtyřicetiprocentní pravděpodobnost, že se vrátí do recese.

Lidovky.cz, ČTK