11. září 2011 17:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF varuje: Kvůli krizi nám dochází peníze

Šéfka MMF Christine Lagardeová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka MMF Christine Lagardeová | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond by mohl mít problémy s dostatkem peněz, pokud se globální finanční podmínky budou nadále zhoršovat a více zemí bude nuceno požádat fond o pomoc.

Vyplývá to z vnitřního dokumentu zaměstnanců MMF, na který se odvolává agentura Reuters. Podle dokumentu může nyní MMF půjčit bez problémů 390 miliard USD (sedm bilionů Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší scénář zaměstnanců počítá s tím, že fond by mohl potřebovat pro poskytnutí pomoci až 840 miliard USD. Proti předchozímu odhadu je tato částka vyšší o více než čtvrtinu. V červnu zaměstnanci fondu odhadovali, že by v nejhorším případě mohla potřeba úvěrů stoupnout na 640 miliard USD.

Pokud by politici začali rychle jednat a podařilo se jim vyrovnat s eskalací dluhové krize, nároky na půjčky dosáhnou 360 miliard USD. To je fond schopen pokrýt ze svých nynějších zdrojů.

MMF v současnosti financuje nákladný program pomoci pro Řecko, Irsko a Portugalsko a zvyšují se obavy, že pomoc budou potřebovat i Itálie a Španělsko. Mluvčí MMF Gerry Rice tento týden uvedl, že pokud by bylo třeba pomoci Itálii, má fond dostatek financí.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!