11. září 2011 17:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF varuje: Kvůli krizi nám dochází peníze

Šéfka MMF Christine Lagardeová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka MMF Christine Lagardeová | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond by mohl mít problémy s dostatkem peněz, pokud se globální finanční podmínky budou nadále zhoršovat a více zemí bude nuceno požádat fond o pomoc.

Vyplývá to z vnitřního dokumentu zaměstnanců MMF, na který se odvolává agentura Reuters. Podle dokumentu může nyní MMF půjčit bez problémů 390 miliard USD (sedm bilionů Kč).

ČTĚTE TAKÉ:

Nejhorší scénář zaměstnanců počítá s tím, že fond by mohl potřebovat pro poskytnutí pomoci až 840 miliard USD. Proti předchozímu odhadu je tato částka vyšší o více než čtvrtinu. V červnu zaměstnanci fondu odhadovali, že by v nejhorším případě mohla potřeba úvěrů stoupnout na 640 miliard USD.

Pokud by politici začali rychle jednat a podařilo se jim vyrovnat s eskalací dluhové krize, nároky na půjčky dosáhnou 360 miliard USD. To je fond schopen pokrýt ze svých nynějších zdrojů.

MMF v současnosti financuje nákladný program pomoci pro Řecko, Irsko a Portugalsko a zvyšují se obavy, že pomoc budou potřebovat i Itálie a Španělsko. Mluvčí MMF Gerry Rice tento týden uvedl, že pokud by bylo třeba pomoci Itálii, má fond dostatek financí.

ČTK, Lidovky.cz

PSP Machinery s.r.o.
SVÁŘEČ - 135, 136, popř. automat

PSP Machinery s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz