1. února 2014 16:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF vyzval centrální banky k ostražitosti. Kvůli mladým trhům

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. | foto: Reuters

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond vyzval centrální banky světa, aby zabránily přeměně finančních otřesů v některých rozvíjejících se zemích světa v mezinárodní finanční tíseň. Řekl to mluvčí fondu v reakci na propady měn a akciových trhů zemí jako je Turecko, Indie či Brazílie.

Některé mladé tržní ekonomiky potřebují podle fondu podniknout naléhavé kroky, aby posílily ekonomiku a věrohodnost své hospodářské politiky. "Nynější otřesy rovněž ukazují, že je nutné, aby centrální banky pozorně sledovaly finanční likviditu na mezinárodních kapitálových trzích," uvedl mluvčí fondu.

Propad turecké liry, argentinského pesa a tlak na další měny rozvíjejícího se světa vyvolává od minulého týdne na světových akciových trzích prudký výprodej. Země jako je Turecko, Indie a Jihoafrická republika musely na obranu svých měn zasáhnout výrazným zvýšením úrokových sazeb. To ale může podkopat jejich ekonomiku, což odchod investorů z těchto zemí ještě zesiluje.

Inflace v eurozóně zůstává výrazně pod cílovou hodnotou, míní šéfka MMF Christine Lagardeová.

Investoři se z rozvojových trhů stahují už od loňského roku, zejména v důsledku omezování podpůrné měnové politiky v USA, která předtím vedla k masivnímu přílivu peněz na tyto trhy. K eskalaci potíží v poslední době přispěly politické problémy v Turecku nebo na Ukrajině.

Rozvíjející se země z nepříznivého vývoje na svých trzích obviňují politiku americké centrální banky (Fed), která podle nich s ostatními nekoordinuje své kroky. Podle Mezinárodního měnového fondu se však tyto země při hledání příčin otřesů musejí samy podívat do zrcadla. Ředitel odděleni měnových a kapitálových trhů MMF José Vi?als v úterý řekl, že Fed jedná obezřetně a že velká část výprodeje souvisí se situací v rozvíjejících se zemích.

ČTK, Lidovky.cz

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz