19. dubna 2012 9:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF získal do krizových fondů 316 miliard dolarů

Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzská ministryně hospodářství Christine Lagardeová. | foto: ČTK/AP

WASHINGTON Mezinárodní měnový fond podle jeho šéfky Christine Lagardeové již má od členských zemí slíbeno, že přispějí nejméně 316 miliardami USD do krizových fondů, potřebných na zvládnutí dluhové krize v eurozóně.

Uvedla to dnes agentura Reuters. "Máme závazné přísliby v celkové výši 316 miliard USD a bude jich více," řekla ve středu Francouzka Lagardeová nadaci Bertelsmann před pátečním zahájením jednání členských zemí MMF a Světové banky. Cílem setkání je podle Reuters zvýšit rizikové fondy MMF o minimálně 400 miliard USD v reakci na zvýšené náklady při odvracení krize v Itálii a Španělsku.

ČTĚTE TAKÉ:

Předpokládá se, že skupina předních ekonomik světa G20 by mohla schválit zvýšení finančních prostředků MMF až o 500 miliard dolarů. Podle Reuters se sice možná do sobotního závěru jednání konečnou dohodu sjednat nepodaří, země G20 by se ale měly shodnout na potřebném objemu a podrobnosti nechat na červnový summit G20 v Mexiku.

Potřebu zvýšit "palebnou sílu" MMF ukázaly obnovené problémy Španělska a Itálie, jimž se minulý týden výrazně zvýšily náklady na úvěry v podobě růstu výnosů státních dluhopisů.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK