25. října 2011 19:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMF zvažuje finanční pomoc eurozóně

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

BRUSEL Mezinárodní měnový fond zvažuje účast na záchranném fondu pro eurozónu, a to formou vytvoření speciálního nástroje SPIV (Special Purpose Investment Vehicle). Ten by emitoval dluhopisy a z výnosů z jejich prodeje nakupoval dluhopisy členských zemí eurozóny.

Tvrdí to zdroje agentury Reuters. "MMF naznačil, že to zvažuje, žádnou pozici ale zatím nezaujal," cituje agentura jednoho ze zdrojů v eurozóně. "Všechno bude záviset na celém tom souboru opatření," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Lídři eurozóny by měli ve středu schválit plán, který počítá se zvýšením úvěrové kapacity Evropského fondu finanční stability (EFSF). Tedy nikoliv jeho velikost, ale jeho schopnost ručit za úvěry určené pro zadlužené země eurozóny. EFSF může půjčovat peníze až do 440 miliard eur (téměř 11 bilionů Kč).

Plán, o němž se teď jedná, předpokládá v rámci EFSF vznik zmíněného speciálního nástroje SPIV. Ten by z výnosů z prodeje vlastních dluhopisů nakupoval na sekundárním trhu dluhopisy zadlužených zemí eurozóny, anebo vládám zadlužených zemí rovnou půjčoval peníze.

SPIV by byl otevřený soukromému kapitálu, takzvaným suverénním fondům, a právě i Mezinárodnímu měnovému fondu. Ze všech těchto zdrojů by podle návrhu, na který se Reuters odvolává, do SPIV tekly peníze.

"MMF je jednou z možností, mohl by být jedním z investorů," poznamenal k návrhu jiný zdroj. "Mohl by být hostitelem toho fondu," řekl zdroj k možné úloze MMF v nástroji SPIV.

ČTK, Lidovky.cz