10. ledna 2011 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MMR: Kritika veřejných zakázek není oprávněná, NERV posloucháme

Kamil Jankovský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kamil Jankovský | foto: ČTK

PRAHA Přípravě velké novely zákona o veřejných zakázkách postupují na ministerstvu pro místní rozvoj podle plánu. Kritika údajně liknavého postupu úřadu v přístupu k novele je tak neoprávněná, řekl dnes na tiskové konferenci ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Roční objem veřejných zakázek se v Česku pohybuje kolem 600 miliard korun.

Způsob přípravy návrhu zákona kritizoval nedávno ekonom Pavel Kohout, který kvůli situaci kolem zakázek opouští Národní ekonomickou radu vlády (NERV). Ministerstvo podle něj nebralo návrhy rady dostatečně vážně a přípravu novely prodlužuje.

"Žádný návrh jsme nezamítli bez důkladného přezkoumání a hledání reálného naplnění daného ideového záměru," uvedl Jankovský. V případě NERV prý jeho úřad zapracoval do návrhu novely 13 z 15 zaslaných návrhů, u Platformy pro veřejné zakázky bylo zapracováno 75 procent návrhů.

Příprava návrhu by se měla zrychlit
Premiér Petr Nečas minulý týden po schválení protikorupční strategie vlády řekl, že vláda chce zapracovat návrhy NERV a Platformy pro transparentní veřejné zakázky do nové úpravy zákona. Příprava návrhu se má také zrychlit.

Do meziresortního připomínkového řízení by podle Nečase měl jít do konce března. To dnes potvrdil také Jankovský.

"Některé změny musí mít oporu v dalších zákonných úpravách a opatřeních, tak aby byly opravdu účinné a nešlo jen o prázdné proklamace. Proto expertní komise ministra už nyní souběžně připravuje celý balíček navazujících návrhů," řekl šéf MMR.

Snížit limit pro veřejné zakázky

Experti z ekonomické rady vlády například navrhují, aby se limit pro zakázky malého rozsahu snížil na milion korun a vytvoření speciálního typu zakázek se zjednodušeným zadávacím řízením v intervalu od 300 000 do milionu korun. Jankovského úřad s tím souhlasí. Upozornil ale, že taková úprava by mohla neúnosně zatížit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, protože počet řízení vedených podle zákona o veřejných zakázkách by se zvýšil přibližně čtyřikrát.

Ilustrační foto.

Výhradu má MMR také k návrhu NERV na využití datových schránek pro správu zakázek. "Tento komunikační nástroj není svými parametry primárně vhodný. Protože však dlouhodobě prosazujeme elektronizaci procesu zadávání veřejných zakázek, navrhujeme vytvořit nástroj přesně pro tyto potřeby v rámci připravované Národní infrastruktury pro elektronické zadávání veřejných zakázek," poznamenal dnes ministr.

Tendr za 100 milionů

Představy ministerstva a NERV se zcela rozešly v případě úpravy kvalifikačních předpokladů firem soutěžících o zakázky. Expertní rada navrhuje, aby místo složité sítě předpokladů stačilo jen čestné prohlášení o schopnosti uskutečnit zakázku a z případného nesplnění vyvodit odpovědnosti pro správní orgány firem, které by měly právní odpovědnost.

Rok 2010 v obrazech

MMR s tímto návrhem nesouhlasí. Místo toho navrhuje upravit výčet možných kvalifikačních předpokladů. V souvislosti s děním kolem veřejných zakázek ministerstvo v pátek vypsalo tendr za 100 milionů korun, jehož předmětem je výběr provozovatele informačního systému o veřejných zakázkách. Uchazeči můžou podávat nabídky do 9. března.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!