Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobilová stavebnice nadchnula Motorolu. Odhalila projekt Ara

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Vize telefonu, který byste si sestavili podle svých potřeb jako Lego, dostává jasné obrysy. Dva měsíce od zveřejnění konceptu Phonebloks, se k myšlence přihlásil výrobce mobilních telefonů Motorola ovládaný technologickým gigantem Google.

Jak v září informoval server Lidovky.cz, nizozemský vývojář Dave Hakkens se svým konceptem mobilu-skládačky zaujal celý svět. Jeho myšlenka mobilu šetrného k životnímu prostředí, který si každý může složit podle libosti, se od té doby masově šíří internetem. Nyní na ni odpověděl první významný výrobce.

Hakkense po sérii jednání s významnými telekomunikačními firmami nakonec oslovila americká Motorola. Ta se rozhodla odtajnit svůj víceméně totožný projekt Ara, který vyvíjí už více než rok.

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.
Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.

„Běžně společnosti vyvíjejí nové produkty za zavřenými dveřmi a představí je až ve finále. Motorola se ale rozhodla postupovat otevřeně,“ říká Hakkens v novém videu. Zároveň své fanoušky vyzývá k finanční podpoře nového nezávislého komunitního serveru, kde by se koncept modulárního telefonu dále rozvíjel.

Cenné informace od uživatelů by pak Motorola využívala při vývoji telefonu a vytvoření manuálu pro nezávislé vývojáře. Podstata takzvaného modulárního telefonu totiž spočívá v tom, že na základní desku přístroje můžete jednoduše připojovat součástky od různých výrobců.

Koncept „Phonebloks“ představuje základní desku s plošnými spoji, do které můžete zapojovat jak přední panel s displejem či klávesnicí, tak i komponenty na zadní stranu přístroje. Každý se může rozhodnout, zda chce větší výdrž baterie, kvalitní fotoaparát, nebo silný výkon – jednotlivé součástky jednoduše vyměníte podle vašich představ.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....