Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Mobilová stavebnice nadchnula Motorolu. Odhalila projekt Ara

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Vize telefonu, který byste si sestavili podle svých potřeb jako Lego, dostává jasné obrysy. Dva měsíce od zveřejnění konceptu Phonebloks, se k myšlence přihlásil výrobce mobilních telefonů Motorola ovládaný technologickým gigantem Google.

Jak v září informoval server Lidovky.cz, nizozemský vývojář Dave Hakkens se svým konceptem mobilu-skládačky zaujal celý svět. Jeho myšlenka mobilu šetrného k životnímu prostředí, který si každý může složit podle libosti, se od té doby masově šíří internetem. Nyní na ni odpověděl první významný výrobce.

Hakkense po sérii jednání s významnými telekomunikačními firmami nakonec oslovila americká Motorola. Ta se rozhodla odtajnit svůj víceméně totožný projekt Ara, který vyvíjí už více než rok.

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.
Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.

„Běžně společnosti vyvíjejí nové produkty za zavřenými dveřmi a představí je až ve finále. Motorola se ale rozhodla postupovat otevřeně,“ říká Hakkens v novém videu. Zároveň své fanoušky vyzývá k finanční podpoře nového nezávislého komunitního serveru, kde by se koncept modulárního telefonu dále rozvíjel.

Cenné informace od uživatelů by pak Motorola využívala při vývoji telefonu a vytvoření manuálu pro nezávislé vývojáře. Podstata takzvaného modulárního telefonu totiž spočívá v tom, že na základní desku přístroje můžete jednoduše připojovat součástky od různých výrobců.

Koncept „Phonebloks“ představuje základní desku s plošnými spoji, do které můžete zapojovat jak přední panel s displejem či klávesnicí, tak i komponenty na zadní stranu přístroje. Každý se může rozhodnout, zda chce větší výdrž baterie, kvalitní fotoaparát, nebo silný výkon – jednotlivé součástky jednoduše vyměníte podle vašich představ.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...