31. října 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobilová stavebnice nadchnula Motorolu. Odhalila projekt Ara

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu. | foto: Reprofoto

SAN FRANCISCO Vize telefonu, který byste si sestavili podle svých potřeb jako Lego, dostává jasné obrysy. Dva měsíce od zveřejnění konceptu Phonebloks, se k myšlence přihlásil výrobce mobilních telefonů Motorola ovládaný technologickým gigantem Google.

Jak v září informoval server Lidovky.cz, nizozemský vývojář Dave Hakkens se svým konceptem mobilu-skládačky zaujal celý svět. Jeho myšlenka mobilu šetrného k životnímu prostředí, který si každý může složit podle libosti, se od té doby masově šíří internetem. Nyní na ni odpověděl první významný výrobce.

Hakkense po sérii jednání s významnými telekomunikačními firmami nakonec oslovila americká Motorola. Ta se rozhodla odtajnit svůj víceméně totožný projekt Ara, který vyvíjí už více než rok.

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.
Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.

Projekt Ara od společnosti Motorola představuje první vizi modulárního mobilního telefonu.

„Běžně společnosti vyvíjejí nové produkty za zavřenými dveřmi a představí je až ve finále. Motorola se ale rozhodla postupovat otevřeně,“ říká Hakkens v novém videu. Zároveň své fanoušky vyzývá k finanční podpoře nového nezávislého komunitního serveru, kde by se koncept modulárního telefonu dále rozvíjel.

Cenné informace od uživatelů by pak Motorola využívala při vývoji telefonu a vytvoření manuálu pro nezávislé vývojáře. Podstata takzvaného modulárního telefonu totiž spočívá v tom, že na základní desku přístroje můžete jednoduše připojovat součástky od různých výrobců.

Koncept „Phonebloks“ představuje základní desku s plošnými spoji, do které můžete zapojovat jak přední panel s displejem či klávesnicí, tak i komponenty na zadní stranu přístroje. Každý se může rozhodnout, zda chce větší výdrž baterie, kvalitní fotoaparát, nebo silný výkon – jednotlivé součástky jednoduše vyměníte podle vašich představ.

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?