11. ledna 2011 14:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobilní aplikace v Německu zjišťuje, zda vejce mohou být nakažená dioxinem

Luxusní mobil Vertu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Luxusní mobil Vertu | foto: Reprofoto

BERLÍN Němci vystrašení skandálem s výskytem rakovinotvorného dioxinu v zemědělských produktech se nyní při nákupu vajec mohou přímo v supermarketu poradit se svým mobilním telefonem. Aplikace Barcoo pro chytré telefony uživatelům po zadání čísla vytištěného na skořápce sdělí, zda příslušné vejce pochází z postiženého chovu, či nikoli.

Tento program vyvinula společnost Checkitmobile a je možné si ho do mobilu stáhnout zadarmo. Dosud ho využívali hlavně ti, kdo sháněli levné zboží.

Stačilo pomocí kamery na telefonu oskenovat čárový kód a aplikace obratem poradila, kde se daná věc dá sehnat nejvýhodněji.

Nově využívá data registrů potenciálně kontaminovaných vajec, které zveřejňují německé svazy ochránců spotřebitelů a ministerstvo pro ochranu spotřebitelů spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko a pravidelně je aktualizují.

"Tato vejce nejezte!"

Pokud kód produktu, který uživatel do aplikace zadal, na tomto seznamu stojí, objeví se varování: "Pozor, toto vejce je s velkou pravděpodobností zatíženo dioxinem!" Následuje výzva, aby zákazník vejce nejedl a co možná nejrychleji ho zlikvidoval. Program podle výrobce rozpozná i vejce, která nejsou uvedena na "černé listině", například biovejce.

Vejce - ilustrační foto

Podle deníku Bild se aplikace po vypuknutí dioxinového skandálu dostala na 14. místo nejstahovanějších programů pro mobilní telefony v internetové prodejně iTunes.

Využívat ji mohou majitelé přístrojů iPhone od firmy Apple, chytrých telefonů od firem Nokia či Samsung a vlastníci přístrojů s operačním systémem Android a Bada.

"Pomocí Barcoo jsme chtěli spotřebitelům nabídnout maximální transparentnost ohledně produktů," prohlásil šéf firmy Checkitmobile Tarik Tokic. "Reagujeme proto rychle na aktuální podněty, jakým je skandál s dioxiny, a zavádíme důležité informace do naší databanky," dodal.

Informace nemusí být vždy pravdivé

Ozvaly se ale i kritické hlasy, které upozornily, že dioxin byl dosud prokázán jen v malé části preventivně zavřených farem. Informace v seznamech tak nemusí vždy odpovídat skutečnosti.

Aféra vypukla v Německu na přelomu roku. Ukázalo se, že výrobce krmných tuků ze severu země používal k jejich produkci látky určené výhradně k technickým účelům, například výrobě papíru. Na trh dodal až 3000 tun dioxinem kontaminovaného tuku, který mohl zamořit až 150.000 krmiva pro hospodářská zvířata.

Rok 2010 v obrazech

Německé testy zatím prokázaly výskyt této jedovaté látky ve vejcích a mase nosnic a prasat. Do ČR se podle dosavadních zjištění žádné závadné produkty z Německa nedostaly.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!