29. března 2017 12:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobilní jaro nepřichází. Operátoři pod tlakem jen přifukují tarify

Mobilní telefon. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. | foto: Shutterstock

PRAHA Datové jaro, na které se Česko těšilo, zatím není tak horké. Jednička trhu T-Mobile v úterý představil úplně novou nabídku, nejde však o revoluci jako v roce 2013, kdy byly uvedeny řádově levnější tarify s neomezeným voláním a SMS. Česko tak v cenách mobilních služeb stále zůstává nad evropským průměrem.

Aktuální vývoj odpovídá scénáři, na který LN upozorňovaly již na konci ledna. Operátoři na tlak spotřebitelů a politiků neodpovídají zlevněním, nýbrž tím, že tarify „přifouknou“. Tedy že přidají objem dat, který zákazníci dostanou, většinou to ale znamená mírné zdražení.

Třeba nejlevnější tarif T-Mobilu zdražil o 150 korun. Operátor si však nejvíce slibuje od tarifu Mobil M, který od dubna nahradí nejpopulárnější „flatový“ paušál za 749 korun, jenž nabízel 1,5 GB dat. Nyní zákazníci dostanou za 799 korun neomezené volání, SMS a hned 4 gigabyty dat.

Nové tarify jsou stále o 20 až 45 procent draží než srovnatelné nabídky v EU. Analýza sdružení Telefonující.cz ukazuje, že neomezený tarif se 4 GB dat stojí průměrně 676 korun, nový Mobil L s 8 GB stojí u nás 999 korun, za hranicemi průměrně 812 korun.

Stále nad průměrem s problémy

Nabídka českého T-Mobilu má navíc několik háčků. Operátor například po vyčerpání základního objemu dat připojení nezpomalí, ale rovnou utne. Pro stávající zákazníky rovněž nebude jednoduché ji získat. Je totiž potřeba uzavřít novou smlouvu, což znamená vypovědět tu starou. A to s sebou u smluv na dobu určitou nese povinnost zaplatit smluvní pokutu za předčasné ukončení ve výši pětiny zbývajících tarifů.

„Chápu, že pro někoho, kdo například před měsícem uzavřel novou smlouvu, to může být nepříjemné. Podmínky systémově měnit nehodláme. Je ale možné se individuálně dohodnout,“ řekl LN ředitel rezidentního segmentu T-Mobilu Dušan Švalek.

Porovnání ceníků v Česku, Rakousku a Polsku.

Nadšení z proměněné produktové nabídky české mobilní jedničky mírní také spotřebitelská organizace dTest, která se dlouhodobě zabývá praktikami operátorů a loni provedla mezinárodní srovnání cen telekomunikačních služeb.

„Jedinou férovou nabídkou by se mohl zdát tarif Mobil Data, který za 499 korun měsíčně nabízí 10 GB dat, zákazník však navíc zaplatí za každou minutu hovoru a odeslanou SMS. Podobný tarif přitom nabízí T-Mobile i v Polsku, kde zákazník k 10 GB dat získá i neomezené volání a SMS v přepočtu za 382 korun. Nizozemský T-Mobile zase nabízí tarif s neomezenými daty za 946 korun,“ říká vedoucí právního oddělení dTestu Lukáš Zelený.

Ostatní vyčkávají

Podle Zeleného se potvrdilo, že operátoři hodlají i nadále aplikovat na české spotřebitele jiný metr než na zákazníky v zahraničí. Švalek to však hájí tím, že T-Mobile má v jiných zemích jiné postavení.

Zatímco v ČR je jednička, třeba v Polsku je až čtyřka. V cenovém srovnání jedniček na trhu je pak česká pobočka v rámci skupiny Deutsche Telekom podle grafu prezentovaného spolu s tarify třináctá z 27 evropských zemí.

T-Mobile není jediný, kdo se snaží o průlomovou změnu. Jako první se pokusil rozvířit stojaté vody na začátku února Vodafone. Jeho nabídka spočívá v podobě čtyř SIM karet s neomezeným voláním, SMS a sdíleným internetem v objemu 40 GB za dva a půl tisíce korun. V přepočtu na hlavu jde sice o neomezený tarif s10 GB internetu za 625 korun, musí se však najít čtyři lidé, kteří se společně na dva roky uvážou.

Jestli se nyní nejmenší z trojice tuzemských operátorů rozhodne k nějaké další změně, firma nechce komentovat. Stejně strohé je i O2, které zatím podobné velké oznámení neučinilo.

Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu
Grilujeme! 10 jednoduchých dobrot, které rychle mizí z grilu

Teploty stoupají a krásné počasí nás zve do stínu stromů zahrad a parků. A to je ideální příležitost něco si ukuchtit. Inspirujte se nejlepšími recepty na grilování od našich uživatelek.