Pátek 10. července 2020svátek má Libuše, Amálie 30 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mobilní operátoři snižují ceny jen naoko. Nižší tarify patří k nejdražším

Mobilní telefon. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mobilní telefon. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Pravidelné meziroční srovnání cen společnosti Strategy Analytics ukázalo, že mobilní služby jsou u nás v kategoriích nižších tarifů jedny z nejdražších ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

Analýza porovnává jedenáct kategorií tarifů rozdělených podle počtu hovorů, SMS i mobilních dat. Zahrnuty jsou nabídky pro nefiremní i firemní zákazníky vždy dvou největších operátorů na trhu.

Ti čeští, tedy T-Mobile a O2, pohořeli především s nabídkami pro méně náruživé telefonisty. Mezi ty však vzhledem k průměrné měsíční útratě, která v tuzemsku činí necelé tři stokoruny, patří 80 procent Čechů.

Operátoři spolu nesoutěží

Ceny telekomunikačních služeb obecně na konci roku klesaly. Česko sice nebylo výjimkou, na lepším umístění tuzemských tarifů v rámci zemí OECD se to ale pozitivně neprojevilo. Naopak, ve většině případů se Česká republika ještě propadla.

Z pohledu poměru výše cen služeb k příjmům obsadila příčky kolem 30. místa ze 34 zemí. Co se nominální hodnoty týká, pohybuje se ve spodní třetině. Nejvýraznější pokles umístění je přitom vidět ve třech kategoriích tarifů – pro 30 hovorů, pro 100 hovorů plus 2 GB dat a pro 300 hovorů.

„Snížení cen je víc než úpravou tarifních nabídek českých operátorů zapříčiněno posilováním dolaru vůči české koruně na měnových trzích. Meziročně koruna vůči dolaru oslabila přibližně o deset procent, což se projevilo právě u cenového srovnání měřeného nominálními směnnými kurzy,“ uvedl v komentáři k výsledkům průzkumu ve své březnové monitorovací zprávě Český telekomunikační úřad.

Vzhledem k tomu, že dolar zároveň s tím posiluje vůči ostatním měnám v zemích OECD, dosahují zdánlivě lepších hodnot i další státy. To, že se ČR propadá, je podle regulátora způsobeno tím, že zde na rozdíl od jiných zemí do výsledků pozitivně nepromlouvá větší aktivita operátorů a změna jejich tarifních nabídek.

Potvrzují se tak kritiky odborné veřejnosti. Ta dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že české operátorské trio ve skutečnosti nejsou konkurenti, nýbrž oligopol, který drží otěže cen pevně v rukou. Stačí se totiž podívat na jejich hlavní nabídku takzvaných neomezených tarifů, které jsou svými parametry totožné.

Nepomohou ani předplacenky

„Paušální tarify u jednotlivých spotřebních košů v roce 2014 jsou nahrazovány v roce 2015 tarify, kterémají nižší fixní cenu a zákazník si platí za ‚nadlimitní‘ minuty a SMS, které nejsou zahrnuty v měsíční paušální ceně,“ popisuje zákaznické preference ČTÚ.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Alternativou by pro mobilní uživatele mohly být předplacené karty a hlavně virtuální operátoři, kteří možnost dobíjet si kredit nabízejí. Ti si však stěžují na to, že je síťoví operátoři drží u krku vysokými neregulovanými velkoobchodními cenami.

„Sečteme-li poplatky a ceny minut, balíčků a aktivací, nakupujeme mnohem dráž než živnostník se dvěma zaměstnanci,“ zlobí se šéf Asociace českých virtuálních operátorů Pavel Humpolík.

Výsledkem toho je, že zatímco 40 hovorů a 60 SMS zpráv pro předplacené karty vyjde v zemích OECD v průměru na 12,06 dolaru (v přepočtu zhruba 289 korun), v Česku je to 20,44 dolaru (v přepočtu zhruba 490 korun).

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!