Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Spor o Krtečka. Zbytečný humbuk, ale už chystáme právníky, říká dědička

Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Milerová, vnučka Zdeňka Milera. | foto: MAFRA – Tomáš Krist

PRAHA Karolína Milerová bývá označována za dědičku svého dědečka, autora Krtečka Zdeňka Milera. Licenci na něj Milerová prodává firmám po celém světě. Nyní se kvůli nevyjasněnému dědictví dostala do sporu se společností Dino, která licenci získala ještě za výtvarníkova života. "Nečekali jsme, že z toho Dino udělá takový pseudoskandál," říká Milerová v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Lidovky.cz: Společnost Dino Toys minulý týden uspěla u soudu a získala předběžné opatření, které zakazuje konkurenčním firmám distribuovat výrobky s motivem Krtečka v Česku a na Slovensku. Víte o něm?
Víme. Ale to není předběžné opatření na tu firmu, kterou jsme zalicencovali. My jsme zalicencovali polskou firmu. A v rámci volného pohybu zboží v EU se ta polská firma přes jednu českou firmu ty výrobky snažila dodat sem.

Lidovky.cz: Takže se vás to opatření vůbec netýká?
S tím jsme neměli nic společného. Oni mají ze smlouvy zalicencované Polsko a my jim nemůžeme zakázat, aby ty produkty vyváželi, to je podle evropských zákonů možné. To předběžné opatření není na polskou, ale na českou firmu. Takže tu polskou to nijak nezasáhlo. A nás vůbec. Je to moc velký humbuk kvůli maličkosti.

Spor o Krtečka:

Lidovky.cz: To bylo poprvé, kdy se pokusila zahraniční společnost s Krtečkem vstoupit na tuzemský trh? 
Ne. Jiné konkurenční firmy z Německa sem na trh dodávají puzzle taky, nepříklad Ravensburger. Dino to vůbec neřeší, takže jsme nepočítali s tím, že celou situaci takto vyhrotí. Navíc nás o žádném sporu nebo porušení licenční smlouvy neinformovalo, takže jsem nemohla na situaci předem reagovat, ani ji nějak řešit. Nechtěli jsme porušit jejich práva. 

Lidovky.cz: Nebyla to ale chyba vaší firmy, že jste dali licenci společnosti, která ji zneužila?
My se snažíme všechny licence udělovat tak, aby je nikdo nemohl napadat. To znamená na nové výrobky, které v minulosti nebyly zalicencované, nebo na územích, kde ty výrobky nejsou. V Polsku se puzzle neprodávají. Proto jsme nečekali, že z toho Dino udělá takový pseudoskandál.

Lidovky.cz: Vy z tohoto - podle vás "pseudoskandálu" - strach nemáte?
Nevím z čeho bych měla mít strach. Mám platnou smlouvu, kterou mi dal dědeček, protože chtěl, abych pokračovala v jeho dílu. Dohodli jsme se na tom. Rodina o tom ví. Jediný, kdo dělá problémy mně i rodině, je paní Milena Fischerová (právnička, která spravuje Milerovo dědictví - poz. red.).

Zdeněk Miler

Zdeněk Miler

Lidovky.cz: Čím vám dělá problémy?
Blokuje uzavření dědictví a z naprosto iracionálních důvodů také můj rozvoj spolupráce tím, že nechce sdělit obsah licenčních smluv. Je to absurdní. Jsou tam smlouvy uzavřené za života mého dědečka. Jejich obsah neznám. Takže nevím, na co si mám dát pozor a co nemáme licencovat. Brání tím rozvoji značky jako takové.

Lidovky.cz: Nebylo by tedy lepší počkat, než se ukáže obsah těch smluv?
Za těch deset let značka ztratí na hodnotě, když se nebude nic dělat. Už teď máme problém tu značku nabízet větším firmám, protože tímto přístupem upadá. Jestli mě někdo obviňuje z toho, že se snažím rozšiřovat odkaz svého dědečka, tak k tomu nemám co říci.

Lidovky.cz: Plánujete se o Krtečka soudit?
Snažili jsme se vše řešit smírem. Beru ohled na svou rodinu, kterou nechci vystavovat žádným sporům. Ale v tuto chvíli už to zřejmě dohodou nejde. Právní kroky nejen zvažujeme, ale budeme je v nejbližších dnech také činit.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!