23. července 2011 6:00, aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mocný úřad povede 'Nečasova' žena

Nová šéfka ERÚ Alena Vitásková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nová šéfka ERÚ Alena Vitásková | foto: ČTK

PRAHA Z velké části rozhoduje o cenách elektřiny a plynu. Ale také o výhodnosti investování do obnovitelných zdrojů energie. Tak lze stručně popsat Energetický regulační úřad.

Nejviditelnějším výsledkem činnosti Energetického regulačního úřadu je každoroční stanovení netržní části cen energií. Ta tvoří v případě maloodběratelů zhruba polovinu ceny elektřiny a čtvrtinu ceny plynu.

Od srpna kdy se vedení úřadu ujme Alena Vitásková bude mít ERÚ ještě větší pravomoci. Úřad reguluje platby za použití rozvodných sítí a také výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů. Zvláště ve druhém případě je úřad pod tlakem z obou stran.

Investoři do zelených energií lobbují za co možná nejvyšší cenu, spotřebitelé mají zájem na nízkých cenách elektřiny. Základní postup pro určení výkupní ceny je sice dán zákonem, v praxi má však velký vliv i to, jaké hodnoty regulátor do cenových vzorců dosadí.

INFOGRAFIKA: Nová vládkyně české energetiky
Infografika - klikněte pro zvětšení

Pravomoci úřadu se zvýší, až v srpnu začne platit novela energetického zákona. Energetický regulační úřad totiž přebírá pravomoci Státní energetické inspekce v oblasti kontroly fungování energetického trhu.

Úřad tak bude dohlížet například na to, zda dodavatelé energií a jejich podomní prodejci neklamou lidi. A za zjištěná provinění bude moci udělovat pokuty.

Sedm let s Fiřtem

Předchozích sedm let stál v čele regulačního úřadu Josef Fiřt. Na uvolněné místo jmenovala ve středu vláda na návrh ministra průmyslu a obchodu Martina Kocourka Alenu Vitáskovou.

"Odborné zkušenosti Aleny Vitáskové a její manažerské schopnosti jsou zárukou pro kontinuitu a další rozvoj ERÚ," odůvodnil svou volbu ministr Kocourek.

Vitásková, která v minulosti zastávala například pozice generální ředitelky Transgasu nebo předsedkyně dozorčí rady Pražské teplárenské, do funkce nastoupí počátkem srpna. Ohlasy na její nástup jsou rozporuplné.

O 'UTAJENÉM' JMENOVÁNÍ

Lidové noviny oslovily desítku manažerů a expertů pohybujících se v energetice. Jejich reakce se pohybují od optimistických očekávání až po naprosté zděšení.

Někteří ji popisují jako charismatickou dámu s velkým rozhledem v energetice. A slibují si od ní změny ve fungování úřadu. "Bývalé vedení regulačního úřadu se s námi nechtělo ani setkat," postěžoval si František Smolka, který zastupuje investory do solárních elektráren.

Další respondent pak od Vitáskové očekává změny v oblasti teplárenství. ERÚ za Fiřtovy éry totiž toleroval až 25procentní ztráty tepla v síti, což teplo zbytečně prodražuje.

Mít kontakty na správné lidi

Kritici upozorňují na nejasné okolnosti, za kterých Vitásková musela odejít z vedení Transgasu i Pražské teplárenské. Vadí jim také netransparentní výběr nového šéfa regulačního úřadu vládou.

Alena Vitásková při předání ceny pro manažerku roku
Alena Vitásková při předání ceny pro manažerku roku

Za její volbou vidí dobré kontakty Vitáskové na okolí premiéra Petra Nečase. Žádný z kritiků však nechtěl sdělit své jméno. Energetický regulační úřad je příliš mocný na to, aby si jej kdokoli v oboru chtěl znepřátelit.

Vyjádření nové šéfky regulačního úřadu se nepodařilo LN získat, Vitásková po celý den nezvedala mobilní telefon.

Mnozí oslovení se též shodli, že pro další fungování úřadu bude klíčové, zda ve funkci místopředsedy zůstane Blahoslav Němeček.

Zatímco Fiřt měl na starosti hlavně reprezentování úřadu navenek a vyjednávání s politiky, skutečným "mozkem" úřadu byl Němeček, považovaný za experta na regulaci energetiky evropského formátu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!