Středa 21. října 2020svátek má Brigita 14 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Modernizace strojního závodu v Bruntálu si vyžádala téměř miliardovou investici

Prohlídka první výroby hliníkových polotovarů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prohlídka první výroby hliníkových polotovarů. | foto: Strojmetal aluminium forging

PRAHA Po dvouleté fázi plánování a výstavby byl minulý týden v Bruntálu oficiálně otevřen nový závod společnosti Strojmetal Aluminium Forging s.r.o. Výstavba nové továrny si vyžádala investici dosahující téměř jedné miliardy korun.

V moderním závodě budou z hliníku pomocí špičkových technologií odlévány tzv. hliníkové polotovary (tyče) určené k výrobě výkovků. Jde o vysoce kvalitní materiál s ochrannou známkou ISOTROPAL®, který se používá při kování podvozkových dílů osobních vozů důležitých hlavně pro bezpečnost. V budoucnu by měl roční objem zdejší výroby dosáhnout až 30 000 tun materiálu. Významný podíl zdejší produkce bude odebírat výrobní a zpracovatelský závod společnosti Strojmetal Aluminium Forging v Kamenici.

„Jsme hrdí na to, jak profesionálně společnost Strojmetal zrealizovala v Bruntálu tento perspektivní investiční projekt. Vytvořením dalších pracovních míst jenom potvrzujeme, že to s naším závazkem etablovat moderní technologie v regionu myslíme vážně,“ prohlásil generální ředitel a předseda představenstva skupiny MTX Group Petr Otava.

Firma má velmi vysoké nároky na operátory výroby a neplánuje proto zaměstnávat zahraničí agenturní pracovní síly. Naopak cílí na perspektivní vzdělané lidi z regionu a spolupracuje také se středními školami v Bruntálu a s Vysokou školou báňskou v Ostravě. „Řízení výstavby a instalace vysoce moderní technologie v průběhu tohoto roku byla velkou výzvou. Podařilo se nám zahájit zkušební provoz hlavně díky úsilí našich zaměstnanců. Nyní chceme rozjet standardní výrobu a dál vyvářet nová pracovní místa a tvořit přidanou hodnotu jak pro region, tak pro firmu,“ uvedl Miroslav Záhorec, místopředseda představenstva MTX Group.

Hliník se uplatňuje v celé řadě odvětví ekonomiky. I přes transformaci automobilového průmyslu a jeho útlum po koronaviru má tento materiál obrovský potenciál.

Hlavní výhodou prémiové suroviny ISOTROPAL® jsou homogenní vlastnosti její mikrostruktury. Jako izotropní materiál v sobě skrývá potenciál k vývoji lehkých konstrukcí a následné výrobě komplexních dílů z hliníku. Díky speciálnímu výrobnímu procesu na konstrukčních dílech nevznikají kritické hrubozrnné struktury a při vývoji produktu tak lze jednotlivé komponenty navrhovat za současného snižování jejich hmotnosti. ISOTROPAL® má výjimečnou kvalitu povrchu a díky tomu už nevyžaduje další přípravu pro následný proces kování.

Společnost Strojmetal Aluminium Forging komplexně pokrývá a propojuje celý výrobní řetězec od surového hliníku až po hotový díl. Vysoce kvalitní šrot v příslušných slitinách vzniklý během výrobního procesu se v místě podle složení třídí, recykluje a opět přivádí zpět do výrobního procesu bez jakýchkoli dopadů na kvalitu. Nový závod v Bruntále je výjimečný i z hlediska ekologie. V porovnání s konvenčními procesy výroby kovářských surovin má výrazně nižší emise CO2.

Bruntálský závod zaujímá celkovou plochu 64.000 m2 a lze jej dále rozšiřovat. Vlastník areálu, skupina MTX Group má v záloze dalších 200 tisíc m2 rozvojových ploch, kde počítá v další etapě s výstavbou kovárny a obrobny. Skupina MTX Group rozšiřuje své aktivity a kompetence v oblasti zpracování hliníku ve spolupráci se společnostmi Al Invest v Břidličné a Strojmetal Aluminium Forging v Kamenici a německém Singenu.

Společnost Strojmetal Aluminium Forging (SAF) sídlí v Kamenici u Prahy. Její historie sahá až do roku 1822, kdy zde Josef Ringhoffer vybudoval měděnou huť. V roce 1940 byla rozšířena výroba o kování hliníkových slitin. V současné době se zde z hliníku a speciálních hliníkových slitin vyrábí kované podvozkové díly do osobních automobilů předních světových značek s nejvyššími nároky na pevnost a životnost. Dále nabízí řešení na míru v dekorativní a průmyslové oblasti. SAF má vlastní vývoj a aplikovaný výzkum, oddělení konstrukce, diagnostické centrum a v areálu provozuje i centrum vývoje supravodivých materiálů. Společnost je od roku 2020 součástí průmyslového holdingu MTX Group.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...