16. srpna 2011 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MOKRÁŠ: Akciové stampede

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Stampede je anglický výraz označující splašené stádo. Používá se i pro masové paniky propukající při velkých shromážděních lidí. Stampede bylo noční můrou kovbojů na Divokém západě, je stále noční můrou organizátorů masových akcí, a jak ukázal minulý týden, je také noční můrou racionálně uvažujícího investora.

Klasické stampede dobytčího stáda může být způsobeno minimálním podnětem, stačí, aby kovboj v nevhodnou chvíli seskočil z koně nebo aby jednu krávu polekal jankovitý kůň, a neštěstí je na světě.

U lidských panik je to podobné, příčiny jsou často banální, ať už jde o davovou paniku nebo hysterčící investory sedící u terminálů. Někdy je vůbec problém příčinu určit. Propadly se akciové trhy minulý týden kvůli snížení ratingu USA? Těžko, když prudké poklesy začaly už několik dnů předtím.

Navíc by se snížení ratingu mělo projevit hlavně u dluhopisů, ale jejich ceny paradoxně rostly. Bylo to způsobeno vyhrocením dluhové krize v EMU? Ani to nevypadá zrovna pravděpodobně, situace je sice stále napjatá a důvody k obavám jsou, ale určitě se nedá říci, že by se situace nějak reálně vyhrotila v poslední době.

Teoretici fenomén tržních panik zkoumají (jde o část problematiky lidského stádního chování), ale nezdá se mi, že by byla naděje, abychom se podobných úletů v dohledné době zbavili.

Z hlediska investora je možné poradit jen jedno: snažit se udržet chladnokrevný nadhled a nenechat se strhnout davem, nechat stádo vybouřit, a pokud věříte, že jste schopni časovat trh a vycítit lokální dno, využít příležitost k výhodným nákupům.

Ľuboš Mokráš, analytik České spořitelny

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?