Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MOKRÁŠ: Akciové stampede

Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jak za finančním aktivem není skutečná hodnota, není nikterak napojeno na... | foto: Reuters

Stampede je anglický výraz označující splašené stádo. Používá se i pro masové paniky propukající při velkých shromážděních lidí. Stampede bylo noční můrou kovbojů na Divokém západě, je stále noční můrou organizátorů masových akcí, a jak ukázal minulý týden, je také noční můrou racionálně uvažujícího investora.

Klasické stampede dobytčího stáda může být způsobeno minimálním podnětem, stačí, aby kovboj v nevhodnou chvíli seskočil z koně nebo aby jednu krávu polekal jankovitý kůň, a neštěstí je na světě.

U lidských panik je to podobné, příčiny jsou často banální, ať už jde o davovou paniku nebo hysterčící investory sedící u terminálů. Někdy je vůbec problém příčinu určit. Propadly se akciové trhy minulý týden kvůli snížení ratingu USA? Těžko, když prudké poklesy začaly už několik dnů předtím.

Navíc by se snížení ratingu mělo projevit hlavně u dluhopisů, ale jejich ceny paradoxně rostly. Bylo to způsobeno vyhrocením dluhové krize v EMU? Ani to nevypadá zrovna pravděpodobně, situace je sice stále napjatá a důvody k obavám jsou, ale určitě se nedá říci, že by se situace nějak reálně vyhrotila v poslední době.

Teoretici fenomén tržních panik zkoumají (jde o část problematiky lidského stádního chování), ale nezdá se mi, že by byla naděje, abychom se podobných úletů v dohledné době zbavili.

Z hlediska investora je možné poradit jen jedno: snažit se udržet chladnokrevný nadhled a nenechat se strhnout davem, nechat stádo vybouřit, a pokud věříte, že jste schopni časovat trh a vycítit lokální dno, využít příležitost k výhodným nákupům.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.