27. listopadu 2013 12:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Monstrózní betonový hrad u Plzně nebude kryt, ale trezor pro VIP klienty

Rozestavěné Centrum Maják Ptyč v osadě Ptyč u obce Hlince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rozestavěné Centrum Maják Ptyč v osadě Ptyč u obce Hlince. | foto: MAFRA - František Vlček

PTYČ O účelu obrovské betonové pevnosti v obci Ptyč na sever od Plzně se dlouhou dobu spekulovalo. Projekt firmy Stébla patřící bývalé manželce jednoho z nejbohatších Čechů Pavla Tykače, přitahoval pozornost i proto, že oficiálních informací bylo minimum. Nyní je však jasno – betonový kolos s názvem "Maják" bude sloužit jako obří trezor pro VIP klienty.

Soubor podzemních trezorů odolá pádu dopravního letounu, náporu orkánu i extrémním  Kromě depozitáře pro VIP klientelu na místě vyroste ještě hotel, rezidenční bydlení a usedlosti s jízdárnou. Komplex má být hotov v roce 2016,řekl novinářům Ondřej Drábek, mluvčí Double Square Group, pod níž patří firma Stébla.

Do trezorové místnosti se vejde například 70 tun zlata v cihlách, auto, velká datová úložiště nebo rozsáhlé sbírky umění. "Jde o depozitář, jenž je ve středoevropském prostoru ojedinělý," uvedla Daniela Kuchtová, jednatelka společnosti Stébla.

Podle Drábka zmizí objekt "supertrezoru" celý pod zemí. "Z velké části je zasypán již nyní, teď se dělají terénní úpravy. Nad depozitářem vznikne hotel s restaurací a kongresovým centrem. V těsné blízkosti již stojí zemědělská budova s jízdárnou určená pro agroturistiku," uvedl.

Investor vyloučil, že by budovy mohly být něčím na způsob atomového krytu, jak se v minulosti spekulovalo. "Chápeme, že v této fázi může budova připomínat vojenskou stavbu. To je dáno nároky na vnitřní i vnější bezpečnost. V žádném případě nejde o atomový kryt. Ve skutečnosti depozitář ani žádnou ochranu proti radiaci nemá. Uvnitř není ani žádné sociální zázemí. Není tam potřeba, protože uvnitř nebudou lidé," řekl Drábek. Záměr investora je podle Drábka zdokumentován i v podkladech, které má stavební úřad v Kralovicích.

Vizualizace projektu Maják u osady Ptyč na Plzeňsku.
Vizualizace projektu Maják u osady Ptyč na Plzeňsku.

Vizualizace projektu Maják u osady Ptyč na Plzeňsku.

Neobvyklé parametry jsou dány přísnými požadavky na stavbu tohoto typu. "Stavba jako celek je unikátní a jedinečná, protože jiné komerční projekty na našem území nenabízejí zaručenou odolnost proti živelním pohromám. A vzhledem k tomu, že to nelze ani pojistit, tak stavba jako taková musí umět takovým podmínkám odolat," uvedl Karel Forejt, vedoucí stavby.

Objekt vydrží následky pádu dopravního letadla nebo jakoukoli živelní pohromu, budova je schopna odolávat například požáru o teplotě 800 stupňů Celsia celých osm hodin. Trezorové místnosti uvnitř objektu jsou vůči sobě extrémně chráněny, pokud by došlo k havárii uvnitř některé z nich, nebude to mít dopad na předměty uložené v místnostech sousedních.

Jako ve Švýcarsku

Stavba obřího trezoru dosud stála zhruba 870 milionů korun, další stovky milionů si ještě vyžádá. "Trezory uvnitř budovy se ještě musejí vybavit další bezpečnostní technologií a drahá bude i stavba luxusních bytů a hotelu. Nejde ale o neobvyklé sumy pro tento typ budov. Pokud jde o podzemní depozitář, srovnání s ním snesou snad jedině trezory České národní banky a některé podobné stavby například ve Švýcarsku," uvedl Drábek.

Do trezorových místností se vejdou předměty, které nelze umístit do obvyklých komerčně provozovaných bezpečnostních schránek. Depozitář bude mít svého provozovatele. U jeho výběru podle asistuje společnost Jones Lang LaSalle, která by také měla ještě letos začít přeprodávat nadzemní objekty.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…