10. května 2010 22:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moody's asi sníží rating Řecka a Portugalska. Krize se prý šíří

Demonstranti s vlajkami a plakáty, na kterých je v řečtině napsáno slovo KRIZE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstranti s vlajkami a plakáty, na kterých je v řečtině napsáno slovo KRIZE | foto: ČTK

NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v nečekané reakci komentovala svůj postoj k závazkům Řecka a Portugalska. Agentura u obou zemí uvažuje o snížení ratingu, v případě Řecka dokonce do spekulativního pásma.

Přidala by se tak ke konkurenční agentuře Standard & Poor's, která rating Řecka srazila do spekulativního pásma před dvěma týdny.

Moody's také uvedla, že vidí známky šíření řecké krize do dalších zemí v Evropě. Dluhová krize, která sužuje Řecko a projevuje se v dalších zemích, je podle analytiků agentury Moody's naprosto bezprecedentní.

"Nákaza se šíří z Řecka, historicky nejslabšího článku eurozóny, na země s lepšími úvěrovými parametry jako je Portugalsko, Irsko a Španělsko," upozorňuje Moody's.

Moody's oznámila, že ve světle spekulací, které se objevují na trzích, se rozhodla k neobvyklému kroku a poskytne další informace k načasování a rozsahu předpokládané změny ratingu. Snížení ratingových známek v případě Portugalska i Řecka je podle Moody's pravděpodobné. Agentura nyní provádí čtyřtýdenní revizi finančního stavu obou zemí.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!