17. října 2012 10:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moody's podržela Španělsko, rating mu překvapivě nesrazila

Krize ve Španělsku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krize ve Španělsku | foto: Shutterstock

NEW YORK/MADRID Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service v noci potvrdila rating Španělska na stupni Baa3, tedy v investičním pásmu. Nepotvrdily se tak spekulace, že Španělsko o prestižní rating přijde. Madrid naopak získal cenné body a výrazně se snížilo i bezprostřední riziko, jemuž země čelí. Na trzích totiž převládá názor, že Španělsko požádá o mezinárodní finanční pomoc.

Zpráva je o to významnější, neboť teprve minulý týden srazila rating Španělska jiná ratingová agentura Standard & Poor's. Ta jej snížila hned o dva stupně na známku BBB minus, což je těsně nad spekulativním pásmem. Trh se proto domníval, že Moody's rating do spekulativního pásma srazí.

Moody's uvedla, že podle jejího názoru si Španělsko zachová přístup na kapitálové trhy, kde se bude dál schopno samo financovat za rozumné sazby.

ČTĚTE TAKÉ:

Pomůže k tomu prý jak snaha Madridu situaci řešit, tak podpora ze strany eurozóny a Evropské centrální banky (ECB). Vláda by tak podle Moody's měla mít dostatek času na to, aby stabilizovala veřejné finance.

Akcie nad vodou

Akcie na burzách v západní Evropě zahájily dnešní obchodování mírným růstem, o který se drtivou měrou zasloužila ratingová agentura Moody's. Většina počátečních zisků se ale záhy vytratila.

Krok agentury na začátku obchodování zvýšil zájem o akcie bank, na které značně doléhají dopady dluhové krize v eurozóně. Například největší španělská banka Santander přidávala asi tři procenta a hlavní index madridské burzy Ibex 3 byl výše o 1,4 procenta.

Hlavní analytička agentury Moody's Kathrin Mühlbronnerová nicméně upozornila, že pokud by Španělsko přístup na trh ztratilo a nebylo schopno se dál financovat samo, Moody's by nemohla rating zachovat v investičním pásmu.

Záležet bude na vývoji výnosů španělských dluhopisů, i když jejich výše sama o sobě podle Moody's není problémem. Hlavní je, zda je Španělsko schopno s tak vysokými úroky dál žít.

Je řada na politicích

"Moody's se především domnívá, že vláda pravděpodobně požádá o úvěrovou linku ECCL (Enhanced Conditions Credit Line) ze stálého fondu eurozóny ESM, což je podmínka k tomu, aby ECB v souvislosti se španělským státním dluhem aktivovala program OMT," poznamenala agentura. Program OMT (Outright Monetary Transactions) ECB zavedla v září.

Mühlbronnerová také agentuře Reuters řekla, že eurozóna potřebuje užší fiskální integraci, pokud má držet pohromadě. "Jak přesně to bude vypadat, je ale na politicích," dodala.

Ve čtvrtek v Bruselu začíná summit Evropské unie, na němž by právě otázka větší integrace mohla být jednou z hlavních. Jednat se má také o návrhu vytvořit bankovní unii.

Fitch Ratings, jakožto poslední z trojice nejvýznamnějších ratingových agentur, hodnotí závazky Španělska na stupni BBB. Tedy o jeden stupeň výše než Standard & Poor's a Moody's.

Ty mají negativní výhled, takže by rating Španělska stále ještě do spekulativního pásma snížit mohly. Negativní výhled má i Moody's.

Záchranné lano pro Španělsko

Španělsko nyní zvažuje žádost o mezinárodní finanční pomoc, čerpat ji ale chce až v krajním případě. Záležet přitom bude na vývoji výnosů dluhopisů, o nichž rozhodují finanční trhy. A pro ty je jedním z klíčových vodítek právě rating.

Spekuluje se, že by země mohla požádat o úvěrovou linku 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč), čímž by si otevřela cestu k tomu, aby ECB začala s nákupem španělských dluhopisů.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz