27. března 2012 22:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moody's: Výhled bank na Slovensku je negativní

Slovenské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slovenské euro | foto: Shutterstock

MILÁNO Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled slovenského bankovního systému ze stabilního na negativní. Zdůvodňuje to případným zhoršením vyhlídek růstu ekonomiky a zhoršením kvality aktiv, jimiž banky disponují.

Agentura očekává, že provozní prostředí slovenských bank se zhorší i kvůli horšímu výhledu ekonomiky celé Evropské unie.

Hospodářské zpomalení v EU bude podle agentury znamenat větší tlak na pokles kvality aktiv, což se projeví poklesem ziskovosti bank. Proti tomu bude nicméně stát solidní likvidita napříč celým bankovním sektorem a také jeho adekvátní kapitalizace.

ČTĚTE TAKÉ:

"Hospodářský růst Slovenska závisí převážně na vnější poptávce a jde ruku v ruce s vývojem externího makroekonomického prostředí v Evropě a v zemích, které jsou pro Slovensko hlavními obchodními partnery. To znamená v Německu a České republice," píše se ve zprávě ratingové agentury. Riziko tak spočívá především v závislosti země na vývozu.

Moody's očekává, že růst slovenského hrubého domácího produktu letos zpomalí až na 1,7 procenta, zatímco loni činil 3,1 procenta a rok před tím čtyři procenta.

Agentura ale s ohledem na vývoj spotřebitelské a podnikatelské důvěry na Slovensku a v eurozóně nevylučuje ani výraznější zpomalení.

Odhady nejsou optimistické

Moody's vyhlídky slovenského bankovního systému zhoršila ve stejný den, kdy slovenská centrální banka znovu snížila odhad růstu tamní ekonomiky na letošní a příští rok.

V nejnovější prognóze banka počítá na letošní rok s růstem HDP o 2,1 procenta, zatímco dosud čekala růst 2,3 procenta.

Důvodem snížení odhadu je mimo jiné očekávané zpomalení zahraniční poptávky. Banka nepředpokládá ani výraznější zlepšení na trhu práce.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?