18. ledna 2014 10:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irsko si může oddychnout. Investoři mají o zemi znovu zájem

Irsko se úspěšně dostalo z krize (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irsko se úspěšně dostalo z krize (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

DUBLIN/NEW YORK Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes zvýšila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku na stupeň Baa3, tedy zpět do investičního pásma. Oznámila to na svém webu. Irsko se v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Země byla nucena požádat o pomoc před třemi lety, a to kvůli rozsáhlým problémům v bankovním sektoru.

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes zvýšila své hodnocení úvěrové spolehlivosti Irska o jednu příčku na stupeň Baa3, tedy zpět do investičního pásma. Oznámila to na svém webu. Irsko se v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Země byla nucena požádat o pomoc před třemi lety, a to kvůli rozsáhlým problémům v bankovním sektoru.

Moody's dosud hodnotila schopnost Irska splácet své dlouhodobé závazky v cizí měně známkou Ba1. Jako jediná ratingová agentura ji tak podle Reuters hodnotila známkou ve spekulativním pásmu.

Škrty se vyplatily

Výhled irského ratingu dnes Moody's změnila na pozitivní, což znamená, že nepředpokládá v dohledné době jeho zhoršení. Společnost své rozhodnutí vysvětlila růstovým potenciálem irské ekonomiky a obnoveným přístupem na finanční trhy.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splacení úvěru. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušnému státu nebo společnosti půjčovat a také na podmínky půjčky.

ČTĚTE TAKÉ

Irsko se v roce 2010 dohodlo s Evropskou unií a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na úvěrovém programu za 85 miliard eur. Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření. Irsku se podařilo vrátit se na dluhopisové trhy už loni a od letoška by mělo být ve financování svých potřeb plně soběstačné. První dluhopis, který země vydala od prosincového vystoupení z mezinárodního záchranného programu, se nedávno setkal s vysokou poptávkou investorů.

Moody's rating Irska do spekulativního pásma srazila v červenci 2011. Návrat do investičního pásma znamená, že do irských cenných papírů mohou investovat například asijské centrální banky. U konkurenčních agentur Standards and Poor's a Fitch má Dublin úvěrový rating tři stupně nad neinvestičním pásmem.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.