Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Morálka Čechů v práci upadá. Příčinou jsou nízké platy i přesčasy

Šikana na pracovišti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šikana na pracovišti. | foto: Shutterstock

PRAHA Postoje českých zaměstnanců k práci se i kvůli krizi v posledních šesti letech výrazně zhoršily. Ve firmách narůstá používání neetických praktik a zaměstnanci jsou rok od roku ve větším stresu. Více než 60 procentům zaměstnanců vadí přesčasy.

Mezi mladšími pracovníky stále roste nespokojenost s výší platu. Vyplývá to z analýzy mezi osmi tisíci zaměstnanci firem, která se uskutečnila v letech 2008 až 2013. Závěry představila společnost Engage Hill.

V podnicích nastává generační obměna a na nastupující "internetovou" generaci zatím firmy podle průzkumu nejsou připravené. Generace Y (24 až 38 let) má totiž zcela rozdílný přístup k práci. Každý pátý zaměstnanec pod 35 let je dle výsledků studie výrazně nespokojen se svým platem.

ČTĚTE TAKÉ:

Více než 40 procent zaměstnanců poškodí dle průzkumu firmu nebo svého kolegu, pokud jim z toho plyne osobní prospěch. Nejčastější je používání firemních věcí pro soukromé účely, intriky vůči kolegům a krádeže myšlenek a nápadů.

"Tento stav u lidí nastává ve chvíli, kdy se začnou cítit existenčně ohrožení a zvýšeně se stresují. Netýká se to pouze finanční nejistoty, ale i strachu ze ztráty pracovního místa či svého postavení. Platí to pro manažery firem s platy v řádech statisíců měsíčně, stejně jako pro zaměstnance s podprůměrným platem," uvedl ředitel společnosti Engage Hill Filip Brodan.

Studie uvádí, že čeští zaměstnanci rovněž stále silně prosazují své individuální zájmy, přes 70 procent pracovních aktivit a rozhodnutí dělají pro vlastní prospěch. 

2013 – rok zlomu

Na pracovišti stále vítězí soupeřivost na úkor sdílení společných hodnot. Podle výsledků studie byl ale rok 2013 bodem zlomu v přístupu zaměstnanců k práci. Až loni si prý totiž většina Čechů připustila, že se jich dopady krize osobně dotýkají, pracovníci si konečně přestali situaci idealizovat a přehodnotili své postoje.

V roce 2013 se tento trend poprvé po pěti letech zastavil. "I přesto, že se situace mírně zlepšuje, manažerům stále chybí zájem o zaměstnance jako o člověka," dodal Brodan.

ČTĚTE TAKÉ:

Více než 60 procentům zaměstnanců podle průzkumu vadí přesčasy v práci, ochota pracovat přesčas se navíc každým rokem snižuje. Téměř čtvrtina mladých z generace Y by dokonce zaměstnání, ve kterém by musela pracovat přesčas, vůbec nepřijala. Z generace X (39 - 53 let) je to 18 procent.

Nespokojenost mladých s přesčasy od roku 2008 vzrostla o 44 procent, před šesti lety práci navíc odmítalo 16 procent. "Mladí chtějí větší vyváženost mezi pracovním a osobním životem a nahlas proklamují, že nehodlají práci obětovat veškerý volný čas," uvedla personální ředitelka Engage Hill Egita Renovica.

Generační střet

Dvacet sedm procent mladých zaměstnanců také důrazně odmítá nést v práci riziko a pětina je zcela nespokojena se svým platem. Tento podíl se podle průzkumu stále zvyšuje, v roce 2008 to bylo jen 16 procent. "Mladí se pracovním zvykům starších odmítají přizpůsobit - jedná se o nevratnou kvalitativní změnu postojů, o generační trend," uvádí průzkum.

Studie také varuje před "střetem" obou generací ve firmách s tím, že pokud spolu budou obě generace bojovat, nepomůže to ani jedné z nich. "Jedinou možností je otevřená komunikace a spolupráce. Nastupující generace se totiž nenechá tak snadno ovládat příkazy a tresty. Pokud se o to manažeři pokusí, setkají se s ´odborářským klimatem´," uvedl Brodan.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!