16. března 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MORAVANSKÝ: Fortuna projde testem důvěry

fortuna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy fortuna | foto: ČTK

Příští týden projde Fortuna, resp. loterie Loto, testem důvěry sázejících. Aktuální jackpot přes 100 milionů Kč, který je již schopen konkurence s majoritní Sazkou, bude vzhledem k vypršení prémie ve výši 70 milionů Kč rázem snížen na cca 31 milionů.

Jak na to zareagují sázející, je otázkou. Před vypsáním prémie se objem sázek pohyboval kolem 5 milionů Kč týdně, s nárůstem jackpotu byl viditelný trend růstu sázek, ten byl sledovatelný možná paradoxně i s nedávným rekordním jackpotem Sazky. Celkově se pak přijaté sázky pohybovaly mezi 6 až 7 miliony Kč. Pokles na „předprémiové“ hodnoty by tedy neznamenal vyloženě negativní situaci. Je to zejména dlouhodobá přízeň sázejících, která rozhoduje o úspěšnosti projektu.

Není to však loterie, ze které je Fortuna ponejvíce živa. Majoritní složkou podnikání jsou samozřejmě sportovní sázky. Ty vykazují trvale rostoucí trend, navíc by tento rok měl být „vylepšen“ událostmi, jako jsou olympijské hry a fotbalové Euro. Investoři jsou také zvědavi na první ovoce spuštěného online sázení v Polsku, kde to prozatím vypadá, že by se mohlo docela zajímavě urodit.

Již jsme si zvykli, že akcie Fortuny nevykazují větší pohyby, dříve se pohybovaly nad 90 Kč, nyní pod 100 Kč, tedy žádný závratný rozdíl. Tento titul má ovšem jedna z nejlepších analytických doporučení na pražské burze. Sázkové podnikání tak trochu připomíná telekomunikační sektor v dřívějších dobách, s růstem tržeb a vysokou dividendou. Růst sázek a vcelku nadějné vyhlídky projektu loterie a online sázení v Polsku by měly znamenat také postupný růst tržeb a zisků, ze kterých by měla vyplývat také rostoucí dividenda.

ONDŘEJ MORAVANSKÝ, CYRRUS

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.