21. ledna 2011 9:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MORAVANSKÝ: IBM, Apple a Intel, s překvapeními se roztrhl pytel

Newyorská burza. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Newyorská burza. | foto: Reprofoto

PRAHA Americká výsledková sezona je právě na svém počátku, tudíž nám toho o vývoji v americké ekonomice zatím mnoho neřekla. Nicméně alespoň několik firem již ohlásilo docela dobré výsledky. Mezi firmami, které překvapily pozitivně (a zatím jsme u větších titulů snad neviděli vyloženě negativní překvapení), jsou například Intel, Apple nebo IBM, ale také banka JPMorgan Chase.

Naopak zřetelně negativní výsledek jsme viděli snad pouze u banky Citigroup. Nicméně obecně větší tržní reakce na výsledky vidíme spíše u firem z "reálné" ekonomiky, a nikoliv u bank.

Mohlo by to naznačovat jednu věc. Poté co ekonomika po krizovém propadu a masivních monetárních injekcích začala opět růst, nebylo nikdy zcela jasné, nakolik je růst dílem přirozené obnovy hospodářství a nakolik právě zmíněných opatření.

Spotřební sektor roste

Poslední dobré zprávy ze spotřebního sektoru (reportovaly spíše firmy, které mají něco společného s elektronikou) naznačují, že přece jen roste a pokračuje chuť Američanů utrácet, což je to hlavní, na čem americká ekonomika stojí.

Pomalu, ale jistě také klesá nezaměstnanost a přibývá pracovních míst.

Hlasy, které se dřív ozývaly o pravděpodobnosti druhého dna recese, poslední dobou ztrácí svoji podloženost argumenty.

Nicméně i když se situace zlepšuje, tak stále není srovnatelná se stavem před krizí, takže do úplného "vyléčení" nám ještě pravděpodobně zbývá hodně času.

Můžeme však již teď říci, že jsme stále zřetelněji na dobré cestě a riziko druhého propadu ekonomiky je snad již zcela zažehnáno.

Ondřej Moravanský, analytik Cyrrus

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!