6. ledna 2012 9:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MORAVANSKÝ: Investoři ztrácejí „safe haven“

Investice, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investice, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Skončil další kalendářní rok, zároveň s ním pro většinu firem také rok fiskální. Tímto se také uzavřelo období, které definuje výši ročního zisku. To je veličina důležitá z mnoha nejrůznějších pohledů, pro investory tím, že předurčuje výši dividendy.

Většina tradičních dividendových, převážně defenzivních titulů však v tomto roce také ztratí kus ze své atraktivity. Telefónica ČR, která za rok 2010 udržela dividendu ve výši 40 korun jen účetním trikem, ji za rok 2011 již téměř jistě nezopakuje.

Podobný osud, tj. očekávaný pokles dividendy, čeká také další stálici - Philip Morris. Navíc tato akcie navzdory trhu za poslední rok výrazně narostla, o to víc se sníží dividendový výnos.

Nižší dividendy než loni vyplatí také Fortuna. Ta sice již tento krok avizovala dříve s ohledem na náklady na start loterie, tento projekt však poněkud zaostává za očekáváním, je tedy možné, že pokles dividendy bude vyšší než odhadovaný.

Mezi tituly s očekávaným poklesem dividendy patří také ČEZ a Komerční banka. Erste, ačkoliv není výrazně dividendovým titulem, výplatu dividendy zcela odřekla.

Potěšit své příznivce by měl naopak Pegas Nonwovens, tato akcie je podle našeho názoru pod svým potenciálem, navíc i přes masivní investice firma přislíbila pokračování své progresivní dividendové politiky.

Mírné navýšení čekáme také u NWR, kde již loni vyplatila dividendu za 1H, a i když dividenda za druhou polovinu roku bude pravděpodobně nižší, celkově by měla být částka vyšší než o rok dříve.

Letos bude ústředním tématem pro trhy nejistota. V dividendové oblasti na pražské burze investoři sice stále najdou zajímavé tituly, svůj obvyklý "safe haven" ale postupně ztrácejí.

Ondřej Moravanský, analytik Cyrrus

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?