Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MORAVANSKÝ: Léčba eurozóny bude bolet

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

Poslední setkání Merkelová-Sarkozy nepřineslo na trhy příliš pozitivní náladu. Představený soubor opatření vyvolal rozpačité dojmy, byť ze své podstaty nemohl být jiný než jen obecný. Návrh na vytvoření evropské "ekonomické rady" je prozatím dost nejasný, nicméně vnímám ho spíše politicky než ekonomicky.

V Evropě, kde je každá rada drahá (ponechám na čtenáři, zda bude vnímat nadhozený dvojsmysl), se podle mého názoru příliš neukázalo, že vytváření nových orgánů opravdu spěje k vyřešení problémů.

Zavedení daně z finančních transakcí je opět jen snaha o lepení děr, nikoliv mechanismus, jak dírám zabránit. Odmítnutí eurobondů je ještě vcelku logický krok, řešení evropských dluhů by to oddálilo, ale určitě to neznamená definitivní řešení.

Víra v to, že pokud se ještě více semkneme, tak problémy vyřešíme lépe než jednotlivě, je sice utěšující, ale pořád jde jen o víru. Vidíme tak opět jen snahu přijít s něčím novým, čemu budeme věřit, že bude fungovat. Nikoliv přijetí opatření, u kterého víme, že opravdu funguje, což je to jediné, co je třeba.

Taková opatření jsou jednoduchá – úspory a směřování k vyrovnaným rozpočtům. Stejně jako účinná jsou ovšem politicky a ekonomicky bolestivá. Nicméně po letech, kdy vládní výdaje byly vyšší než vládní příjmy, je k vyrovnanosti jednoduše nezbytně nutné v této nerovnici převrátit znaménko.

Jediným smysluplným návrhem, který ze schůzky vzešel, je snaha o zavedení přísnějších rozpočtových pravidel až k vyrovnaným rozpočtům, a dokonce jejich zakotvení do ústav jednotlivých zemí. Tato léčba bude trvat dlouho a lze očekávat komplikace při její aplikaci, nicméně její úspěch je zaručen.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.