28. října 2011 9:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MORAVANSKÝ: Smutný začátek výsledkové sezony

Burza, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza, ilustrační foto | foto: Shutterstock

Výsledková sezona se v zámoří již blíží své polovině, první výsledkové vlaštovky nad Evropou začaly létat také již v předchozích týdnech, pražská burza si svoji 3Q výsledkovou premiéru odbyla včera, kdy reportovala mediální společnost CME, majitele televize Nova.

Tato premiéra mohla na první pohled vyvolat dojem, že si zaslouží pozitivní kritiky, bližší pohled však dával tušit, že následující dějství (rozuměj 4. kvartál) již tak pozitivní nebude, proto se standing ovations rozhodně nekonaly.

Mediální sektor je hodně závislý na celkovém ekonomickém vývoji, a proto očekávané zpomalení ekonomiky nedává tušit příliš růžové zítřky, rizikem u této firmy je také její značné zadlužení.

Takto nastavené vlastnosti titulu byly hlavním důvodem, proč CME v posledních měsících během světových tržních výprodejů ubrala ze své hodnoty dodnes přibližně 40 procent, což ji řadí k největším "loserům" pražské burzy.

Dalším titulem, který má za sebou propady o desítky procent, je Erste Bank, jejíž výsledky nás čekají dnes. A zřejmě to také nebude představení příliš zábavné. Již před výsledky Erste vydala profit warning, a investoři proto od pátečních výsledků očekávají ztrátu. Navíc nad bankou visí hrozba nutnosti navyšovat kapitál, co by dopad připravovaných opatření EU v souvislosti s evropskou dluhovou krizí.

Začátek české výsledkové sezony tedy nevypadá nejlíp, změnit tento trend by neměl ani Unipetrol, který reportuje příští týden. I ten se již nechal slyšet, že ve 3. čtvrtletí bylo jeho hospodaření ztrátové. Alespoň trochu uklidnění by mohla přinést příští týden také reportující Fortuna, která by si měla udržet u svých sázek růstový trend.

Ondřej Moravanský, analytik Cyrrus

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?