11. července 2013 13:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moravia Steel dostala v Německu pokutu 260 milionů za železniční kartel

Železniční trať (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Železniční trať (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

BONN Německý antimonopolní úřad udělil pokutu deset milionů eur (asi 260 milionů korun) české ocelárenské společnosti Moravia Steel. Úřad tak podle agentury DPA uzavřel případ vyšetřování dodávek kolejnic pro německého státního železničního přepravce Deutsche Bahn. Už loni kvůli údajné kartelové dohodě o cenách a zakázkách mezi výrobci a dodavateli kolejí úřad pokutoval ocelárenské koncerny ThyssenKrupp, Voestalpine a Vossloh.

Spolkový kartelový úřad udělením pokuty české společnosti uzavřel vyšetřování výrobců a dodavatelů oceli, kteří údajně dohodami mezi sebou porušili pravidla hospodářské soutěže na úkor Deutsche Bahn.

Už loni německý úřad v tomto případu udělil pokuty v celkové výši 124,5 milionu eur německým společnostem ThyssenKrupp a Vossloh a dvěma divizím rakouské Voestalpine. Nejvyšší pokutu 103 milionu eur musel zaplatit ThyssenKrupp.

Deutsche Bahn v prosinci kvůli kartelu rovněž vznesla požadavek na odškodné v celkové výši 550 milionů eur (přes 14,2 miliardy korun).

Společnost Moravia Steel ještě koncem loňského roku uváděla, že v souvislosti s kartelovými dohodami nebyla německým antimonopolním úřadem šetřena a že se na ni Deutsche Bahn s požadavkem o náhradu škody neobrátily.

Lidovky.cz, ČTK