Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moravu protne nový plynovod, spojí zemi s Nabuccem

Svařování jednotlivých kusů plynovodu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svařování jednotlivých kusů plynovodu. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Území České republiky protne další plynovod. Stavba o délce 262 kilometrů se zařadí mezi nejrozsáhlejší plynovodní stavby od 70. let minulého století, kdy v tehdejším Československu vyrostl tranzitní plynovod určený pro přepravu ruského plynu.

Plynovod s názvem Moravia povede z Břeclavi na Ostravsko. Nedaleko severomoravského Příboru se rozdělí na dvě větve. První povede k podzemnímu zásobníku plynu v Třanovicích jižně od Ostravy, druhá větev bude naopak obcházet Ostravu ze severu a na Hlučínsku se napojí na polskou síť.

INFOGRAFIKA

Investorem projektu je provozovatel sítě páteřních plynovodů v Česku, společnost NET4GAS. Projekt a jeho dopady nyní posuzuje ministerstvo životního prostředí, následovat bude územní a stavební řízení.

Zahájení výstavby společnost plánuje na rok 2015, dokončení je reálné o dva roky později. Společnost nepředpokládá závažnější dopad na obyvatele v obcích podél trasy plynovodu. Ten totiž z převážné části kopíruje trasu stávajících potrubí.

"Vlastní provoz plynovodu bude z hlediska vlivů na obyvatele zcela zanedbatelný, neboť je v dostatečné vzdálenosti od nejbližší obytné zástavby," uvedl NET4GAS v dokumentaci pro ministerstvo.

Společnost by se tak mohla vyhnout potížím, které má nyní se schvalováním plynovodu Gazela v severozápadních Čechách. Jeho část je totiž vedena novým koridorem a naráží na odpor nebo přehnané finanční požadavky některých vlastníků pozemků.

Mluvčí společnosti NET4GAS Milan Řepka uvedl, že nový plynovod přispěje k posílení energetické bezpečnosti České republiky a současně umožní posílení kapacity domácí přepravní soustavy.

Kapacita stávajícího plynovodu již přestává postačovat potřebám průmyslu na Ostravsku a vylučuje též možnost výstavby plynových elektráren na severní a střední Moravě. Součástí záměru je i přípojka do areálu automobilky Hyundai v Nošovicích.

Plynovod Moravia má být součástí propojení sever-jih, jež má snížit závislost střední Evropy na dodávkách plynu z Ruska i zvýšit bezpečnost v případě výpadku dodávek z východu.

"Nenápadně zde vzniká soustava plynovodů, které budou mít zásadní význam pro diverzifikaci dodávek plynu do Česka," shrnul výhody záměru Jiří Gavor z poradenské firmy ENA. Na jihu totiž na Moravii naváže připravovaný plynovod, který propojí Česko s rakouským Baumgartenem, hlavním středoevropským obchodním místem pro plynaře.

Právě zde má končit mezinárodní plynovod Nabucco, který po roce 2017 přivede do střední Evropy plyn z oblasti Kaspického moře a Blízkého východu. Výstavbou propojení na sever naopak Česko do budoucna získá možnost dovážet plyn, dopravený ve zkapalněné podobě do polského terminálu ve Svinoústí u Štětína.

Pokud se Polsku podaří rozvinout těžbu zemního plynu z břidlic, jehož zásoby jsou považovány za největší na evropském kontinentu, nový plynovod umožní export vytěžené suroviny i do Česka.

Podle názoru Jiřího Gavora však bude aspoň v prvních letech provozu plynovodu převažovat tok směrem na sever. Stávající potrubí totiž přestávají stačit k pokrytí rychle rostoucí spotřeby na jihu Polska. Výhodou pro Česko bude možnost inkasovat poplatky za přepravu plynu.

Severo-jižní propojení plynovodních soustav zatím ve střední Evropě schází. Aspoň částečným řešením má být plynovod Stork, který u Českého Těšína letos na podzim spojí českou a polskou soustavu. Ve srovnání s velkými projekty Moravia a Gazela, které vyjdou až na deset miliard korun, se jedná o malou investici za zhruba 150 milionů korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!