31. ledna 2011 14:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moře už jsou téměř vydrancovaná, ryby brzy budou z umělých farem

tuňák obecný (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy tuňák obecný (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

ŘÍM Podíl ryb v lidské stravě roste vlivem expandujícího rybolovu, ale zásoby v oceánech dále ubývají, přestože je snaha nadměrný lov regulovat. Ryby v roce 2007 zajišťovaly 15,7 procenta příjmu živočišných proteinů. Velkou část z toho zajistily rybí farmy, které časem převládnou nad lovem jako hlavní zdroj potravin z ryb.

Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) dnes uvedla odhad, že podíl vytěžených a obnovujících se přírodních rezerv je mírně vyšší, než byl v roce 2006.

FAO se sice obává trendu v rybolovu, upozorňuje ale také na to, že by se finanční a nutriční přínosy vyšší produkce a spotřeby neměly přehlížet.

Rybolov a chov ryb zajišťují živobytí kolem 540 milionům lidí, což představuje osm procent světové populace.

Začátkem 50. let minulého století byla produkce umělých chovů pod jedním milionem tun za rok. V roce 2008 již to bylo 52,5 milionu tun za 98,4 miliardy dolarů. Na volném moři ale zásoby ryb ubývají kvůli nadměrnému, neregulovanému a nelegálnímu lovu, který ročně dává odhadem produkci za deset miliard až 23,5 miliardy dolarů.

FAO odhaduje, že je zhruba třetina světových zásob vytěžená a obnovuje se nebo potřebuje obnovit. Organizace ale také dodává, že lov u 15 procent rezerv se považuje za nedostatečný nebo mírný a že zde by se produkce mohla zvýšit.

Ve světě sílí snaha hlídat rybolov přísněji. Odvětví je ale nechvalně proslulé nepřehledností. Zpráva zdůrazňuje, že jihovýchodní Asie, kde jsou ryby významnou součástí stravy, je dobrým příkladem vyváženého přístupu, napsala agentura AP.

Lidovky.cz, ČTK