11. dubna 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moskva půjčí Srbsku půl miliardy dolarů, podpoří ho v otázce Kosova

Bělěhrad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bělěhrad | foto: Shutterstock

MOSKVA Rusko slíbilo půjčit Srbsku 500 milionů dolarů (téměř deset miliard korun), aby tak pomohlo nastartovat tamní ekonomiku. Moskva také podpoří Bělehrad ve sporu s Kosovem. Upozornila však, že dohodu se svou bývalou provincií musí Srbsko dojednat samo.

První část úvěru v objemu 300 milionů dolarů Moskva uvolní okamžitě, což pomůže snížit srbský rozpočtový schodek. Úvěr bude mít splatnost deset let a roční úrok 3,5 procenta. Druhý díl půjčky Bělehrad dostane, jakmile uzavřene s Mezinárodním měnovým fondem smlouvu o záložní půjčce, uvedl ve středu ruský ministr financí Anton Siluanov.

Bělehrad, který usiluje o členství v Evropské unii, letos potřebuje asi 4,8 miliardy eur (zhruba 124 miliard korun) na financování státního dluhu. Ten představuje asi 65 procent hrubého domácího produktu země. Srbsko původně Rusko žádalo o dvojnásobnou částku.

Ruský premiér Dmitrij Medveděv svému srbskému protějšku Ivicovi Dačičovi sdělil, že Rusko bude "vždy podporovat své srbské přátele". Snaha dojednat dohodu s většinovými kosovskými Albánci je ale na Bělehradu samotném, dodal.

Srbsko v pondělí odmítlo podepsat dohodu o urovnání vztahů s Kosovem a vyzvalo k dalším jednáním s kosovskými vůdci pod patronátem Evropské unie. Důvodem zamítavého stanoviska byl požadavek větší autonomie pro srbskou menšinu v Kosovu.

Lidovky.cz, ČTK