18. června 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moskva s prodejem zlatých vajec nespěchá. Privatizace se odkládá

Rosněfť – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rosněfť – ilustrační foto | foto: ČTK

MOSKVA Rusko hodlá zpomalit tempo privatizací a na delší dobu si tak ponechat podíly ve státních firmách. Před třemi lety přitom vláda přišla s plánem na snížení státní podíly ve společnostech jako ruský ropný gigant Rosněfť nebo dvě největší ruské banky Sberbank a VTB a získat tak v dalších pěti letech 50 miliard dolarů (967 miliardy korun).

Moskva podle agentury Reuters od roku 2013 dokončila zatím jen málo privatizací. Podle pozorovatelů tak není překvapením, že se uvažuje o novém harmonogramu. Podle listu Vedomosti, který se odvolává na dokument ruského federálního úřadu pro správu státního majetku, by vláda o novém privatizačním plánu měla jednat příští čtvrtek.

Návrhy prý mimo jiné počítají s tím, že Moskva si podrží rozhodující podíl v bance VTB i po roce 2016. Původní plány přitom na vládu apelovaly, aby se celého svého podílu do roku 2016 zbavila.

Zároveň je podle listu nepravděpodobné, že do roku 2016 bude dokončen prodej státního podílu 19,5 procenta v Rosněfti. Vláda přitom podle svého dřívějšího sdělení uvažovala, že by jej mohla prodat ještě letos.

ČTĚTE TAKÉ:

Odklad by podle Reuters mohl zasáhnout ruský federální rozpočet. Moskva plánuje letos získat z privatizací 450 miliard rublů a prodej podílu v Rosněfti se měl podle očekávání ministerstva hospodářství na této částce podílet.

Rusko v uplynulém roce uskutečnilo dvě velké privatizace, když prodalo podíl 7,6 procenta ve Sberbanku a více než 50 procent ve společnosti United Grain Company.

Lidovky.cz, ČTK