7. dubna 2015 20:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moskva zvažuje zrušení sankcí vůči Maďarsku, Řecku a Kypru

Rusové oslavují výročí anexe Krymu (březen 2015, ilustrační fotografie). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rusové oslavují výročí anexe Krymu (březen 2015, ilustrační fotografie). | foto: Reuters

MOSKVA Ruská vláda může zvážit zrušení odvetných sankcí vůči některým zemím Evropské unie, které proti Rusku zavedly loni sankce v reakci na postup Moskvy vůči Ukrajině. Vyplývá to z prohlášení ruského ministra zemědělství Nikolaje Fjodorova. Vláda prý už diskutovala o možném zrušení sankcí vůči Maďarsku, Řecku a Kypru.

Rusko zavedlo sankce vůči zemím EU, Spojeným státům a některým dalším zemím loni v srpnu. Reagovalo tak na sérii sankčních kroků, které západní země vyhlásily proti Rusku po anexi ukrajinského Krymu a proruském povstání v Donbasu. Ruské sankce, které mají trvat rok, zasáhly zejména dovoz západních potravin.

„Vláda může mít na stole návrhy, jež vycházejí z komplexního hodnocení situace, která nastala mezi Ruskem a jednotlivými zeměmi. Mohou to být i návrhy na vyřazení některých zemí ze sankčního seznamu,“ prohlásil ministr Fjodorov.

Jedou na přehlídku do Moskvy

Dodal, že kabinet už projednával „návrhy na vyřazení ze sankčního režimu, které přicházejí z řady zemí“. Konkrétně ministr jmenoval Maďarsko, Řecko a Kypr. Tyto tři země evropský tisk často označuje za státy, které jsou nejpřístupnější k ruským argumentům na podporu krymské anexe a boje „lidových republik“ na východě Ukrajiny.

Na květnových oslavách 70. výročí konce druhé světové války jsou jako jediní evropští státníci ohlášení prezidenti Řecka a Kypru spolu s českým prezidentem Milošem Zemanem.

O případném vyřazení Česka ze seznamu sankcemi postižených států se ale Fjodorov nezmínil. V Moskvě je ve středu očekáván řecký premiér Alexis Tspiras, výsledkem návštěvy ale podle Fjodorova zrušení sankcí vůči Řecku pravděpodobně nebude. „Tématem rozhovorů ale sankce rozhodně budou,“ připustil ministr.

ČTK