30. ledna 2014 7:47 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Motorolu se nepodařilo postavit na nohy. Google ji prodává do Číny

Akcie Googlu jsou na rekordu, od roku 2004 posílily o 800 procent. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akcie Googlu jsou na rekordu, od roku 2004 posílily o 800 procent. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Americká internetová společnost Google prodává výrobce telefonů Motorola Mobility čínské společnosti Lenovo Group. Hodnota transakce je 2,9 miliardy dolarů (přes 58,5 miliardy korun), uvedla ve středu agentura AP. Pro Google byl předloňský nákup velkou finanční ztrátou.

Internetový gigant učinil v květnu 2012 dosud vůbec nejdražší akvizici a ve snaze o expanzi na trhu chytrých telefonů zakoupil Motorolu za 12,4 miliardy dolarů. Společnost však nezastavila svůj propad a od té doby přišla o téměř dvě miliardy dolarů. Počet jejích zaměstnanců poklesl z 20 000 na 3800.

Čínský výrobce počítačů získává spolu s firmou také okolo 2000 patentů, které Motorola vlastní. Ty nejdůležitější, které poskytují právní krytí pro masově používaný operační systém Android, si však Google ponechává.

Motorola se zatím marně snaží vrátit zpět mezi přední světové výrobce mobilních telefonů, kde nyní dominuje americký Apple a jihokorejský Samsung. Na trhu chytrých telefonů je nyní díky nástupu dalších asijských výrobců silná konkurence. Společnost proto v listopadu přišla s novým modelem levného chytrého telefonu Moto G.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz