6. ledna 2012 16:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mountfield míří na burzu, KITD z ní naopak prchá

Sekačka na trávu, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sekačka na trávu, ilustrační foto | foto: ČTK

PRAHA Společnost Mountfield, která v Česku a na Slovensku provozuje síť prodejen se zahradní technikou, bazény a potřebami pro volný čas, plánuje vstup na pražskou burzu. Společnost KIT digital, která se zabývá vývojem programů pro distribuci internetového videa, naopak plánuje přesunout obchodování svých akcií z pražské burzy na trh v Londýně.

Mluvčí prodejen Mountfield David Jirušek potvrdil, že primární emise akcií (IPO) na Burze cenných papírů Praha bude jedním z hlavních témat tiskové konference naplánované na příští středu, kdy budou zveřejněny další podrobnosti k tomuto záměru.

MOUNTFIELD

První tuzemskou prodejnu společnost Mountfield otevřela v březnu 1991 v Mnichovicích u Prahy. Nyní má v Česku 55 prodejních center a na Slovensku jich provozuje 17. Hlavním akcionářem Mountfieldu je s podílem zhruba 72 procent Ivan Drbohlav.

Předloni Mountfieldu mírně klesly tržby meziročně o 41 milionů korun z 3,259 miliardy korun v roce 2009 na 3,218 miliardy korun. Prodejny Mountfield v roce 2010 mírně snížily i zisk, a to z 20,2 milionu korun v roce 2009 na 14,8 milionu korun. Výsledky loňského hospodaření vedení Mountfieldu zatím nezveřejnilo.

KITD míří do Londýna

Naopak společnost KIT digital, která se zabývá vývojem programů pro distribuci internetového videa, plánuje přesunout obchodování svých akcií z pražské burzy na trh v Londýně. Hlavním trhem zůstane americký NASDAQ. Firma to uvedla na svých stránkách.

Přesun na londýnskou burzu by se měl uskutečnit do konce druhého čtvrtletí, bude ale záležet na rozhodnutí příslušných úřadů. Od tohoto kroku si firma slibuje lepší dostupnost cenných papírů pro investory. Akcie obchodované v Londýně budou směnitelné za americké cenné papíry firmy.

Firma rovněž oznámila, že loni zvýšila ziskovost o 30 procent a splnila plánované cíle. Pro letošní rok zvýšila výhled tržeb z 300 na 320 milionů dolarů a čistého zisku na akcii z 1,45 na 1,53 dolaru. Tempo organického růstu by letos mělo dosáhnout 25 procent.

KIT také dokončila koupi společnosti Sezmi Corporation, která se zabývá poskytováním služeb v oblasti širokopásmového televizního vysílání, za 27 milionů dolarů.

KIT DIGITAL

KIT digital je předním světovým poskytovatelem řešení pro správu videí prostřednictvím protokolu IP a má přes 2450 firemních zákazníků ve více než 50 zemích světa. Podnik má své hlavní pobočky v Praze a New Yorku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz