13. prosince 2010 10:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MOUSSAWI: Internetová bublina 2.0 - v Číně?

Velká bublina - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velká bublina - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

Středeční obchodování na trzích ve Spojených státech amerických nepřineslo příliš mnoho vzrušení a závěrečné hladiny hlavních indexů se pohybovaly kolem svých otevíracích hodnot. V jednom sektoru však bylo pořádně živo.

Na trh byly totiž uvedeny bez příliš velké pompy dvě čínské internetové společnosti, Youku (přezdívaná "čínský YouTube") a E-Commerce China Dang Dang (čínský "Amazon"). No a nevedly si vůbec špatně, posuďte sami.

Youku za první den vzrostla o 161 procent a E-Commerce svoji hodnotu téměř zdvojnásobila.

Srdce investora musí zaplesat (na rozdíl od investorů do sázkové kanceláře Fortuna), avšak ne všechno se může už na první pohled zdát tak růžové.

Firma Youku se sice může pyšnit tím, že její tržní podíl na čínském internetovém trhu dosahuje čtyřiceti procent a tržby za devět měsíců vzrostly o sto třicet pět procent, ale za poslední tři roky firma nedosáhla zisku a ani od začátku letošního roku na tom není nijak valně.

Druhá jmenovaná společnost si vede o poznání lépe (myšleno v zisku), rozhodně však ocenění IPO na osmačtyřicetinásobek ročních zisků je jako z říše snů (pro porovnání, u Amazonu je ukazatel devětatřicetinásobek). Nepochybuji o tom, že v následujících dnech či týdnech se určitě najde mnoho těch, kteří se nechají zlákat vidinou rychlého zisku a budou chtít využít silného potenciálu obou společností, jak se píše v jejich prospektech.

Investoři určitě mají na paměti i památné IPO jiné internetové společnosti z Číny, Baidu (čínský "Google"), která během prvního dne posílila čtyřnásobně a od IPO vzrostla o 795 procent.

Zároveň by ale neměli zapomínat, že takové rakety tu již jednou byly, a jak nakonec dopadly A propos, to jsem se nezmínil, že nás možná v příštích měsících či letech čeká asi nejočekávanější IPO, Facebook, jehož hodnota se má pohybovat mezi 30-50 miliardami dolarů. Jak se říká, kuj železo, dokud je žhavé.

Chádí El Moussawi analytik Fio banky