1. listopadu 2010 9:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

MOUSSAWI: Žhavý obor: smart grid

Elektrické vedení | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektrické vedení | foto: Shutterstock

Hledat v dnešní době nejistoty a volatility sektor, kterému by se předpovídala nálepka dalšího "žhavého oboru", jako byly ve 20. letech minulého století radiotelekomunikace nebo na počátku tohoto století technologické společnosti, je nezáviděníhodný úkol. Přesto lze v současné době upozornit na jeden obzvláště zajímavý obor: tzv. smart grid.

Nosnou myšlenkou je renovace elektrických sítí a celého systému přenosu elektrické energie, který by měl vést k efektivnější a zejména pak úspornější spotřebě. Kámen úrazu leží totiž v tom, že s tím, jak se zvyšovala globální populace a rostly nároky na spotřebu a dodávku energií, nešla ruku v ruce obnova stávajících elektrických sítí.

Díky tomu má počet výpadků v USA každý rok vzestupnou tendenci a vyjde zemi ročně nejméně na 150 miliard dolarů.

Mezi hlavní výhody sítí smart grid patří bezesporu možnost oboustranné komunikace mezi výrobci elektřiny a spotřebiteli. To umožňuje rychlou reakci a schopnost přesunu elektrické energie do míst, kde dochází ke špičce, což následně snižuje pravděpodobnost výpadků. V neposlední řadě by měla zařízení umožnit koncovým spotřebitelům snížit výdaje na elektřinu.

Možností, jak mohou investoři participovat na tomto sílícím trendu, je několik. Mezi společnosti, které svůj byznys založily přímo na smart grid, patří na na americkém kontinentu například Itron, Echelon, nebo EnerNoc. V Evropě lze mezi divoké karty v oboru zařadit ABB nebo Schneider Electric. V úvahu připadá i sázka na celý sektor v podobě ETF First Trust/Clean Edge Smart Grid (GRID).

Chádí El Moussawi, analytik, Fio banka