15. října 2009 10:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Možná už je čas udělat krizi poslední pá pá

Je čas udělat krizi pá pá? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Je čas udělat krizi pá pá? | foto: Shutterstock

PRAHA Americká banka JPMorgan Chase včera příjemně překvapila trh, když ohlásila lepší hospodářské výsledky za třetí čtvrtletí, než očekával trh. Druhá největší americká bankovní skupina, označovaná za "nejčistší banku v Americe", tak přispěla k pozitivní náladě na světových trzích.

Výkony amerických firem ve třetím kvartále jsou letos velmi důležité. Pokud budou převažovat pozitivní čísla, získají investoři další důkazy o tom, že se svět opravdu dostává z krize. Ve čtvrtém čtvrtletí totiž světové ekonomice pomohou Vánoce.

Dlouhodobá změna nálady je pro další hospodářský vývoj klíčovým faktorem. Je totiž důležité, aby se podniky přestaly bát investic. Budou-li manažeři přesvědčeni, že už nemá smysl šetřit peníze na horší časy, poroste světová ekonomika mnohem rychlejším tempem, než zatím analytici předpovídají.

JPMorgan však také ukazuje, kde v současnosti leží největší riziko. Někteří ekonomové se totiž stále obávají druhé vlny krize, která by mohla mít ještě horší následky než finanční panika způsobená hypotečními deriváty. A se ztrátami z kreditních karet a spotřebitelských úvěrů zatím ani JPMorgan nic udělat nedokázala.