20. července 2017 14:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Mrtvá kina? Češi chodí na filmy jako o život, návštěvy můžou být zase rekordní

Snímek Masaryk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Masaryk. | foto: Bioscop

PRAHA Češi utratili v kinech v prvním pololetí rekordních 993 milionů korun, meziročně o devět procent víc. Do biografů přišlo meziročně o sedm procent více diváků, celkem 7,5 milionu. Výrazný růst návštěvnosti byl zejména v dubnu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Unie filmových distributorů.

První čtyři příčky žebříčku nejnavštěvovanějších filmů ovládla americká produkce. První místo patří s náskokem filmu Piráti z Karibiku: Salazarova pomsta. Pátý díl filmové série si nenechalo letos ujít 463.000 lidí, tržby dosáhly 68 milionů korun.

Nejpadělanější značka v Česku? Žlutí Mimoni předběhli i Louise Vuittona

Nový animovaný film o Šmoulech - Zapomenutá vesnice přilákal do kin 376 tisíc diváků. Třetí, erotický thriller Padesát odstínů temnoty, zhlédlo 374 tisíc lidí.

Z českých filmů si nejlépe vedla pohádka Anděl Páně 2, která je v žebříčku pátá. Za ní jsou filmy Masaryk a Špunti na vodě.

Loni navštívilo česká kina přes 15,6 milionu diváků, což byl nejlepší výsledek od roku 1993. České filmy se na celkové návštěvnosti podílely téměř 30 procenty. Divácky nejúspěšnějším filmem se stala pohádka Anděl Páně 2.

ČTK