20. července 2011 15:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Murdoch zchudl kvůli skandálu o 13 miliard

Rupert Murdoch před výborem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rupert Murdoch před výborem | foto: Reuters

NEW YORK Rodina australského mediálního magnáta Ruperta Murdocha je kvůli skandálu s odposlechy v britské součásti jeho globální skupiny News Corporation chudší zhruba o tři čtvrtě miliardy dolarů (asi 13 miliard Kč).

Zhruba o tolik se snížila hodnota akcií firmy, které od 5. července, kdy se skandál naplno rozhořel, klesly zhruba o 12 procent.

Murdoch a členové jeho rodiny mají většinu majetku vázanou v akciích News Corporation třídy B, s nimiž je spojeno hlasovací právo. Kurz těchto cenných papírů na trhu Nasdaq v New Yorku v úterý zavíral na 16,25 USD, zatímco 5. července byl ještě nad 18 dolary. V pondělí kurz klesl až pod 16 dolarů a byl nejníže za zhruba devět měsíců.

ČTĚTE TAKÉ:

"Obchodování s těmito akciemi teď ovlivňuje značný kus nejistoty kolem toho, co se stane ve Velké Británii a zda to nějak ovlivní majetek firmy ve Spojených státech," podotkla analytička společnosti Needham & Co Laura Martinová.

Podle serveru CNN Money ale není nutné Ruperta Murdocha nebo jeho syna Jamese litovat. Podíl rodiny na společnosti News Corporation má i po silném poklesu kurzu pořád ještě hodnotu asi 5,2 miliardy dolarů (zhruba 90 miliard Kč).

Akcie News Corporation se v úterý částečně vzpamatovaly a jejich kurz se zvýšil skoro o šest procent. Díky příznivé náladě na burzách ale zpevňovala většina akcií. Firmě neuškodila ani eskalace skandálu, ani to, že oba Murdochové vypovídali před výborem britského parlamentu. Tam se objevila i bývalá šéfka jejich britské součásti News International Rebekah Brooksová.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.