Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Musíme rozbít synovo prasátko, naříká žena. Kypřanům nechodí výplaty

Fronta před bankomatem na Kypru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta před bankomatem na Kypru | foto: ČTK

NIKÓSIE Na Kypru kvůli bankovní krizi vázne zásobování léky a projevovat se začíná i nedostatek benzinu. Mnoho čerpacích stanic a některé supermarkety navíc nepřijímají kreditní karty. Banky na středomořském ostrově totiž zůstávají zavřené poté, co EU zemi minulý týden nabídla pomoc podmíněnou zdaněním bankovních vkladů.

Kyperský parlament záchranný program EU v úterý odmítl a tamní politici o řešení nastalé situace dál jednají. Banky však zůstávají zavřené v obavách před hromadným vybíráním vkladů a krize se začíná projevovat v každodenním životě.

Ačkoli ještě fungují bankomaty, mnoho lidí už si nemá co vybrat, protože bankovní převody jsou blokovány a lidem na účty nechodí mzdy. "Rozbili jsme synovo spořící prasátko, abychom mohli nakoupit potraviny," řekla agentuře DPA žena v domácnosti Mairi Stylianuová. A není jediná, kdo si stěžuje.

Podle svazu lékárníků se už několik dní nedovážejí léky. "Pokud banky do příštího úterý neotevřou, budeme čelit nedostatku," uvedli v prohlášení lékárníci. Předseda sdružení čerpadlářů v přístavním městě Larnaka Andreas Joannu prohlásil, že většina benzinek by o víkendu mohla zavřít. Nemají totiž peníze na nákup dalších zásob.

Evropská banka dává čas jen do pondělí

Kyperská centrální banka oznámila, že problémové bankovní domy zůstanou zavřeny i ve čtvrtek a v pátek. V pondělí je na Kypru státní svátek, a tak se banky otevřou nejdřív v úterý.

Prohlášení Evropské centrální banky, že může pomoc kyperským bankám zaručit jen do pondělí, vyvolala na ostrově první panické reakce. Desítky lidí obléhají bankomaty, aby si ještě vybrali několik bankovek.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový záchranný plán, o němž jednají kyperští politici, počítá se vznikem dluhopisového fondu i využitím peněz v penzijních pojišťovnách a prostředků církve a dalších institucí. Zdanění by se týkalo jen vkladů nad 100 000 eur (zhruba přes 2,5 milionu korun).

,
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker
Hledáme 80 testerek: Vyzkoušejte s námi tapiokový puding od Dr. Oetker

Vyzkoušejte s námi lahodný, bezlepkový tapiokových puding Dr. Oetker. Stačí se zaregistrovat jako testerka a do komentářů odpovědět na otázku.