21. března 2013 12:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Musíme rozbít synovo prasátko, naříká žena. Kypřanům nechodí výplaty

Fronta před bankomatem na Kypru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fronta před bankomatem na Kypru | foto: ČTK

NIKÓSIE Na Kypru kvůli bankovní krizi vázne zásobování léky a projevovat se začíná i nedostatek benzinu. Mnoho čerpacích stanic a některé supermarkety navíc nepřijímají kreditní karty. Banky na středomořském ostrově totiž zůstávají zavřené poté, co EU zemi minulý týden nabídla pomoc podmíněnou zdaněním bankovních vkladů.

Kyperský parlament záchranný program EU v úterý odmítl a tamní politici o řešení nastalé situace dál jednají. Banky však zůstávají zavřené v obavách před hromadným vybíráním vkladů a krize se začíná projevovat v každodenním životě.

Ačkoli ještě fungují bankomaty, mnoho lidí už si nemá co vybrat, protože bankovní převody jsou blokovány a lidem na účty nechodí mzdy. "Rozbili jsme synovo spořící prasátko, abychom mohli nakoupit potraviny," řekla agentuře DPA žena v domácnosti Mairi Stylianuová. A není jediná, kdo si stěžuje.

Podle svazu lékárníků se už několik dní nedovážejí léky. "Pokud banky do příštího úterý neotevřou, budeme čelit nedostatku," uvedli v prohlášení lékárníci. Předseda sdružení čerpadlářů v přístavním městě Larnaka Andreas Joannu prohlásil, že většina benzinek by o víkendu mohla zavřít. Nemají totiž peníze na nákup dalších zásob.

Evropská banka dává čas jen do pondělí

Kyperská centrální banka oznámila, že problémové bankovní domy zůstanou zavřeny i ve čtvrtek a v pátek. V pondělí je na Kypru státní svátek, a tak se banky otevřou nejdřív v úterý.

Prohlášení Evropské centrální banky, že může pomoc kyperským bankám zaručit jen do pondělí, vyvolala na ostrově první panické reakce. Desítky lidí obléhají bankomaty, aby si ještě vybrali několik bankovek.

ČTĚTE TAKÉ:

Nový záchranný plán, o němž jednají kyperští politici, počítá se vznikem dluhopisového fondu i využitím peněz v penzijních pojišťovnách a prostředků církve a dalších institucí. Zdanění by se týkalo jen vkladů nad 100 000 eur (zhruba přes 2,5 milionu korun).

Lidovky.cz, ČTK