Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
31. května 2019 15:36, aktualizováno  16:23 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Musíme se připravit na éru po uhlí

Jan Czudek, generální ředitel, Třinecké železárny, a.s., konference Lepší místo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Czudek, generální ředitel, Třinecké železárny, a.s., konference Lepší místo... | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Ostrava Moravskoslezský kraj je lepší místo pro život, než by se možná pozorovatelům zvenčí mohlo zdát. Shodli se na tom účastníci stejnojmenné konference, pořádané MF DNES a Lidovými novinami v ostravském hotelu Imperial.

Čistá příroda jen pár kilometrů od průmyslových aglomerací, kulturní akce i dobrá dostupnost škol. To jsou podle vystupujících největší klady regionu.

„Je pravda, že tady máme se 4,4 procenty možná nejvyšší nezaměstnanost v rámci republiky, ale pořád je to o dvě procenta méně, než je průměr Evropské unie a zdejší firmy se potýkají spíše s nedostatkem zaměstnanců,“ popsal situaci v kraji hejtman Ivo Vondrák. „A statistickou perličkou možná je, že tady máme vůbec nejvyšší porodnost v České republice. To naznačuje, že se situace lepší.“

Zleva: Miroslav Trna, zástupce ředitele Divize Veřejný sektor a obchod...
Filip Neterda, manažer oddělení poradenství, Deloitte, konference Lepší místo...


A poměry v kraji se podle hejtmana lepší i v dalších směrech. Roste počet turistů, v některých okresech i počet obyvatel.

„Určitě není náhodou, že se tak děje například v okresech Frýdek-Místek a Nový Jičín, což jsou okresy s nízkou nezaměstnaností, v nichž navíc sídlí firmy, které jsou na technologické špičce ve svých oborech. Přesně to je cesta, kterou by se měl kraj ubírat,“ vysvětlil Ivo Vondrák.

Na Frýdecko-Místecku jsou hlavními tahouny například Třinecké železárny, nebo nošovická automobilka Hyundai.

Význam Třineckých železáren pro region přiblížil jejich generální ředitel Jan Czudek, který byl dalším z hostů konference.

„Pověst o kraji jako o centru těžkého průmyslu je jen takovou slupkou. Ve skutečnosti je i za těžkým průmyslem schován hlavně rozvoj a pokrok,“ řekl Jan Czudek. „Vždyť třeba jen naše Třinecké železárny zaměstnávají na pět set programátorů, což z nás dělá jednu z největších IT firem v regionu. A není to jen IT. Máme vlastní výzkumný ústav hutnictví železa v Dobré, další výzkum probíhá v Ostravě. A je toho mnohem víc. Například každý, kdo jsem na vyšetření magnetickou rezonancí v podstatě přijde do styku s výrobkem Třineckých železáren, jsme jediným výrobcem ocelových částí prstenců, které tyto rezonance obsahují.“

Podle mnohých se ale zdá, že doba těžkého průmyslu v Moravskoslezském kraji pomalu končí.

Zvláště pak ve spojitosti s nadcházejícím útlumem těžby uhlí, která stála u zrodu těžkého průmyslu v regionu.

Zástupci OKD v současnosti počítají s těžbou do roku 2024, s velkou pravděpodobností se bude těžit minimálně do roku 2027, možná i ještě o pár let déle.

„Když bude dobře, bude se tady těžit uhlí do roku 2027, možná 2030, ale pak už ne. A na to období se musíme připravit,“ vysvětloval moravskoslezský hejtman. Ani potom se region bez těžkého průmyslu neobejde, ale důležité budou i další hi-tech firmy. Čím více výrobků s přidanou hodnotou, tím lépe. A je dobře, že tady takové firmy jsou.“

Jedním z příkladů společností udávajících celosvětové trendy je například novojičínský Varroc Lighting Systems, firma vyrábějící osvětlovací techniku pro automobily nejrůznějších značek.

Ta minulý týden otevřela halu, v níž by mohlo najít práci až 350 lidí. Tamní výroba má být výrazně robotizována a má firmě pomoci k větší přizpůsobivosti trhu.

K většímu počtu takových firem mají pomoci i investice. Do vzdělání, infrastruktury i třeba podpory začínajících firem, zaměřených na moderní technologie.

„Jako kraj máme spolupráci se spolkovou zemí Severní Porýní- Vestfálsko, kde na jedno euro investované z komunální politiky připadá 7,5 euro ze soukromých zdrojů. U nás to není ani naopak, byť tady jsou firmy, jako například Třinecké železárny, které tady investují,“ řekl Ivo Vondrák.

Diskutovalo se o úrovni životního prostředí

Společným tématem diskutujících byla i úroveň životního prostředí v kraji. Nakonec se všichni shodli na jednom. Výrazně by na zlepšení měla zapracovat hlavně polská strana.

„Ale tam chybí tlak. Zdola. Co jsem se bavil s mnoha polskými starosty, tak jen málokdo z nich věděl o možnostech nákupu lepších kotlů pro domácí topeniště, není tam proto tlak ze strany obcí na vyšší celky, aby se v tomto udělalo více,“ zazněla jedna z připomínek z publika.

„Jednání s polskou stranou probíhají, chystá se tam spuštění programu kotlíkových dotací, který okoukali od nás. Snažíme se komunikovat, ale nemůžeme polskou stranu k ničemu nutit,“ řekl Jan Kříž z ministerstva životního prostředí.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!