Neděle 8. prosince 2019svátek má Květoslava 8 °C oblačno Předplatné LN
6. července 2018 15:17, aktualizováno  16:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Musk představil neobvyklý plán na záchranu dětí z jeskyně. Do Thajska posílá svůj tým expertů

Elon Musk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elon Musk | foto: REUTERS/Joe Skipper

Praha Americký miliardář Elon Musk posílá do Thajska tým inženýrů, kteří mají za úkol prozkoumat možné způsoby, jak dostat 12 chlapců a jejich trenéra z jeskyní Tham Luang. Na místo dorazí v sobotu. Musk by mohl nabídnout zejména systém umožňující přesné zaměření chlapců a přenosné baterie, informoval server Bloomberg.

Musk se na Twitteru svěřil s nápadem, že by záchranáři mohli jeskynním systémem protáhnout nylonovou trubku, která by se posléze nafoukla a chlapci by mohli bezpečně prolézt ven i přes zaplavené pasáže.

„Možná by stálo za vyzkoušení: dostat skrze jeskyni nylonovou hadici s metrovým průměrem a posléze ji nafouknout vzduchem jako skákací hrad,“ rozvedl Musk svůj nápad na Twitteru a dodal, že materiál by se měl přizpůsobit různým průměrům i neobvyklým tvarům okolních stěn. „Inženýři do Thajska dorazí zítra, pak uvidíme, jak můžeme být užiteční. Celá věc je samozřejmě komplexní a těžko se posuzuje, když člověk není na místě,“ dodal později Musk ke svému nápadu.

06.července 2018 v 07:29, příspěvek archivován: 06.července 2018 v 14:20

@JamesWorldSpace Maybe worth trying: insert a 1m diameter nylon tube (or shorter set of tubes for most difficult sections) through cave network & inflate with air like a bouncy castle. Should create an air tunnel underwater against cave roof & auto-conform to odd shapes like the 70cm hole.

Někteří uživatelé Twitteru začali s Muskem debatovat o proveditelnosti celého plánu, a zejména o jeho energetické náročnosti. „Pokud tempo přiváděného vzduchu překračuje tempo jeho úniku, zůstává trubice nafouknutá. Tak fungují skákací hrady. Potřebují velmi málo energie, protože musí vykonat málo práce (ve fyzikálním slova smyslu). Pumpovat vodu ven z jeskyní rychleji, než přitéká, vyžaduje pravděpodobně desetkrát až tisíckrát víc energie,“ zareagoval Musk.

Není to poprvé, co se Elon Musk, majitel společností SpaceX, Tesla či The Boring Company, které se snaží přinést revoluci v dopravě, angažuje v podobné situaci, podotknul server Bloomberg. Tesla loni pomáhala i hurikánem zasaženému Portoriku, kde mimo jiné radila s opravami infrastruktury. Musk nabídl pomoc thajské vládě už ve čtvrtek.

04.července 2018 v 16:02, příspěvek archivován: 06.července 2018 v 14:21

@MabzMagz I suspect that the Thai govt has this under control, but I’m happy to help if there is a way to do so

Dvanáct chlapců a jejich trenér jsou v jeskyním komplexu na severu Thajska uvězněni již skoro dva týdny. Záchranáři nadále odčerpávají vodu z jeskyní a snaží se chlapce dostat v pořádku ven, většina chlapců ale neumí plavat. V jeskyni navíc klesá podíl kyslíku ve vzduchu. V sobotu má navíc začít znovu pršet, což může ohrozit celou záchrannou akci. Svoji pomoc nabídla i Česká republika, do Thajska odletěli dva hasiči.

Lenka Čechová
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Elon Musk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Elon Musk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Elon Musk | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!