Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 3 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Muskův konec na Facebooku jako pokračování ‚války‘ s Zuckerbergem? Spor začal zničeným satelitem

Elon Musk a Mark Zuckerberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elon Musk a Mark Zuckerberg. | foto: reprofoto

PRAHA/WASHINGTON Páteční odstranění oficiálních facebookových stránek společností SpaceX a Tesla s miliony fanoušků má možná kořeny v přestřelce, která se táhne již několik let. Jedni z nejslavnějších světových miliardářů technologické doby, Elon Musk a Mark Zuckerberg, se do sebe totiž strefují již od dob, kdy byl před plánovaným startem rakety Muskovy firmy SpaceX zničen satelit, který si Zuckerberg zčásti pronajal. Od té doby se oba muži podle amerických nemají příliš v lásce.

Ne každý miliardář reaguje na twitterové výzvy. Šéf společností SpaceX a Tesla Elon Musk ovšem v pátek upoutal pozornost, když se nonšalantně zapojil do kampaně #DeleteFacebook (#SmažteFacebook).

Facebookové stránky společností SpaceX a Tesla s několika miliony fanoušků zmizely ze sociální sítě krátce poté, co Musk reagoval na spoluzakladatele populární komunikační aplikace WhatsApp Briana Actona, který je jedním z hlavních tahounů antifacebookové kampaně. „Je čas. #deletefacebook,“ napsal Muskovi. Po Muskově provokativní reakci „Co je to Facebook?“ následovala výzva: „Jestli jste chlapák, smažte stránku SpaceX na Facebooku.“ „Neuvědomil jsem si, že ho má. Provedu,“ reagoval Musk.

23.března 2018 v 16:57, příspěvek archivován: 24.března 2018 v 21:56

when @elonmusk casually announces on Twitter that: A) he didn't realize @SpaceX had a @facebook page B) he's going to delete it https://t.co/7gDBY3opwo

S ohledem na společnou historii excentrického Muska a zakladatele Facebooku Marka Zuckerberga však není zdánlivě unáhlené gesto zase tak překvapivé. Musk má s Facebookem a jeho šéfem Markem Zuckerbergem komplikované vztahy již několik let.

Nevraživost, kterou v poslední době vzájemně několikrát projevili, má patrně zárodek v nehodě z léta 2016. Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která měla vynést na orbitu i satelit firmy Spacecom, vybuchla při plnění paliva před statickou motorovou zkouškou.

Část kapacity zničeného satelitu si přitom pronajal Zuckerbergův projekt Internet.org, který má za cíl zvýšit dostupnost cenově přijatelného internetového připojení ve všech částech světa, soustředí se však především na rozvojové země. Zuckerberg tehdy na zničení satelitu reagoval hlubokým zklamáním, které vyventiloval ve veřejném facebookovém příspěvku.

„Jsem v Africe a jsem hluboce zklamán, že neúspěšný start SpaceX zničil náš satelit, který by poskytl spojení tolika podnikatelům a všem ostatním napříč kontinentem,“ komentoval. Exploze satelitu byla tehdy navíc jenom další v řadě problémů, s nimiž se projekt Internet.org potýkal - Zuckerberg čelil obviněním, že projekt ohrožuje obchodní zájmy Facebooku a například v Indii byl zakázán s tím, že porušoval pravidla neutrality internetu.

Do Muska se Zuckerberg pustil i téměř o rok později, kdy si utahoval z jeho pohledu na využívání umělé inteligence. Musk tvrdí, že umělá inteligence ohrožuje existenci lidské rasy, což Zuckerberg považuje za nezodpovědné. Facebook ji využívá například k identifikaci uživatelů s potenciálními sebevražednými sklony. „Už jsem o tom s Markem mluvil. Jeho chápání toho problému je hodně omezené,“ reagoval tehdy Musk.

Skandál Cambridge Analytica

Přesto by ke smazání stránek Tesly a SpaceX pravděpodobně nikdy nedošlo, kdyby společnost Facebook v uplynulých týdnech nezabředla do vlastních problémů. Zuckerbergova firma se dostala potíží, když jeden ze zakladatelů společnosti Cambridge Analytica Christopher Wylie promluvil o tom, že společnost neoprávněně využila data uživatelů Facebooku k profilování amerických voličů a manipulaci tamních prezidentských voleb, a to ve spolupráci s Trumpovým nejužším kruhem příznivců. Americké úřady kromě toho také objevily, že stejná data využívali i ruští hackeři. Data nejprve online kvízem shromáždil psycholog cambridgeské univerzity Aleksandr Kogan, který byl na firmu napojený.

Facebook o úniků citlivých informací o 50 milionech ze svých uživatelů věděl uživatele však neinformoval. Jeho šéfovi Zuckerbergovi navíc trvalo několik dní, než se ke kauze vyjádřil - následně však přiznal chybu a slíbil, že v budoucnu bude Facebook s daty pracovat opatrněji. Poškozené navíc Facebook hodlá informovat o tom, že jejich soukromé údaje společnost Cambridge Analytica využívala k vlastnímu zisku.

„Je otázkou, zda máme v našich systémech přesný záznam o tom, kdo byl mezi vašimi přáteli přesně v ten den, kdy byla data zpřístupněna. Proto se budeme snažit oslovit každého, jehož údaje mohly být ovlivněny, i když to s jistotou nevíme,“ upřesnil Zuckerberg.

Užitečná data Trumpově kampani i s finanční injekcí naservíroval republikánský sponzor a miliardář Robert Mercer. Podmínkou byl podle informací amerických médií post pro budoucího prezidentova poradce Steva Bannona, který byl dlouhodobě spojován s bělošskými extremisty. Bannon tehdy mimo jiné zastával i post ředitele společnosti Cambridge Analytica, kterou rovněž financoval Mercer - a následně se svým zapojením do Trumpovy kampaně stal jednou z klíčových postav jeho zvolení do úřadu prezidenta.

Je načase zrušit Facebook?

Po mazání facebookových účtů volal jako první jeden ze zakladatelů WhatsAppu Brian Acton. Od té doby s k bojkotu přidal například zakladatel WikiLeaks Julian Assange. Facebookovou „přestávku“ vyhlásil například i tvůrce webového prohlížeče Mozilla či výrobce reproduktorů Sonos. Obě firmy ze sociální sítě stáhly svou reklamu.

Zuckerberg se k potenciální krizi vyjádřil ve čtvrtek s tím, že zatím nedochází k masivnímu odchodu uživatelů z Facebooku. I tak si ale prý uvědomuje, že se jedná o velkou kauzu, která může společnost poškodit.

Akcie Facebooku zažily problematický týden, během něhož klesly o 13 procent, takže šlo o nejhorší týdenní výkon od července 2012, což bylo zhruba dva měsíce poté, co firma vstoupila na burzu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!