20. května 2016 16:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Muskovo zklamání. Nové akcie Tesly prodal ‚jen‘ za 35 miliard korun

Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel automobilky Tesla Elon Musk. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors získal čtvrtečním prodejem nových akcií 1,46 miliardy dolarů, což je v přepočtu 35 miliard korun). Je to ale méně, než firma očekávala. Za jednu akcii dostala o jedenáct procent méně než při posledním prodeji akcií loni v srpnu.

Tesla použije získané peníze k financování masové výroby nového vozu Model 3.

Firma podnikatele a vizionáře Elona Muska ve středu sdělila, že chce prodejem nových akcií získat až 1,7 miliardy dolarů. Manažeři úpisu ocenili cenu akcie Tesly na 215 dolarů ve srovnání s 242 dolary z poslední takové akce loni v srpnu a s maximem 287 dolarů z loňského července.

Akcie Tesly na veřejném trhu letos oslabily o více než deset procent.

Letos plánuje investovat až 2,25 miliardy dolarů, zejména do výroby vozu Model 3. Těch firma plánuje do roku 2018 vyrábět půl milionu ročně. V loňském roce přitom Tesla dodala zákazníkům jen asi 50 tisíc vozů.

Ilustrační foto: Tesla.
Původní verze Modelu 3 představená roku 2016, jehož prodej byla odložena.

Tesla byla založena v roce 2003, dosud se jí však ani jednou nepodařilo vykázat celoroční zisk. V letošním prvním čtvrtletí se čistá ztráta prohloubila na 282 milionu dolarů ze 154 milionů před rokem. Firma uvedla, že musí pracovat na „výrazném snížení nákladů“.

Někteří analytici však pochybují, že se jí snaha o kontrolu nákladů a přechod na spolehlivou masovou produkci s nynějším „nadšeneckým“ přístupem jejího šéfa Elona Muska zdaří.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!